Notowania

wiadomości
21.02.2014 13:14

W Polsce kolejny dzień akcji poparcia dla protestujących na Ukrainie

Kolejny dzień trwają w Polsce akcje poparcia i zbiórki pieniędzy oraz leków dla protestujących na Ukrainie. W piątek zaczęło działać w Warszawie Centrum Informacji dla Obywateli Ukrainy. Wiele imprez zaplanowano również na weekend.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Kolejny dzień trwają w Polsce akcje poparcia i zbiórki pieniędzy oraz leków dla protestujących na Ukrainie. W piątek zaczęło działać w Warszawie Centrum Informacji dla Obywateli Ukrainy. Wiele imprez zaplanowano również na weekend. *

Od piątku, przy ul. Nowy Świat 63 w Warszawie, działa Centrum Informacyjne dla obywateli Ukrainy. Mogą tam uzyskać pomoc prawną i psychologiczną oraz informacje m.in. o opiece medycznej, socjalnej, a także wsparcie tłumaczy - poinformował stołeczny ratusz. Punkt będzie czynny siedem dni w tygodniu, w godzinach 8-18. Osoby potrzebujące pomocy mogą połączyć się z Centrum dzwoniąc na bezpłatny numer 987, a także na 519 047 300 (opłata według stawek operatora).

W związku z sytuacją na Ukrainie Stowarzyszenie MONAR zadeklarowało gotowość przyjęcia 100 osób w swych ośrodkach na terenie województw lubelskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego i mazowieckiego. Deklaruje, że zapewnieni im tam pełne zabezpieczenie socjalne w postaci noclegów, wyżywienia, środków czystości i higieny osobistej oraz wsparcie psychologiczne.

"Możemy przyjąć zarówno osoby bezpośrednio poszkodowane w wyniku wydarzeń na Ukrainie (indywidualne lub też rodziny z dziećmi), jak i rodziny osób rannych, leczonych w polskich szpitalach, które chcą towarzyszyć swoim bliskim podczas leczenia i ewentualnej rehabilitacji. Propozycję pomocy Stowarzyszenie przekazało Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, Ministerstwu Spraw Zagranicznych, Urzędowi ds. Cudzoziemców, urzędom wojewódzkim w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku. Chcemy też dotrzeć z nią do Ukraińców przebywających w Polsce. Mamy z nimi kontakt, ale zależy nam na tym, aby o takiej możliwości wiedziało jak najwięcej ludzi, którzy mogą przekazać informację swoim znajomym na Ukrainie, bo te miejsca są dostępne od zaraz" - podała w komunikacie przesłanym PAP szefowa MONARU Jolanta Łazuga-Koczurowska.

Organizacja zadeklarowała też gotowość zorganizowania w sieci 130 swoich placówek zbiórki pomocy rzeczowej dla obywateli Ukrainy.

W piątek raport na temat dotychczasowej sytuacji w Kijowie upubliczniła Fundacja "Otwarty Dialog". Jej wolontariusze rejestrują przypadki naruszeń praw człowieka i obserwują procesy manifestantów, ale też pomagają w udzielaniu pierwszej pomocy rannym. Ich relacje można na bieżąco obserwować na stronie: www.maidan24.pl.

Autorzy raportu podkreślili m.in., że według Fundacji cała odpowiedzialność za rozwój konfliktu na Ukrainie spoczywa na władzy kraju. "Do aktów przemocy dochodzi po obu stronach konfliktu, ale to organy bezpieczeństwa są odpowiedzialne za ich eskalację. Wielu spośród zabitych demonstrantów zostało postrzelonych z broni palnej. Władza dopuszcza się przestępstw, które można uznać za zbrodnię przeciwko ludzkości. Struktury sił bezpieczeństwa stały się narzędziem represji wobec obywateli reprezentujących odmienne przekonania polityczne" - podkreślono w raporcie. Zaapelowano "do obu stron o zaprzestanie eskalacji przemocy w Kijowie i regionach Ukrainy", a do międzynarodowej wspólnoty "o natychmiastowe zastosowanie wszelkich możliwych metod, przewidzianych w praktyce międzynarodowej, aby powstrzymać przemoc na Ukrainie".

Organizacja prowadzi też zbiórkę publiczną m.in na leki dla rannych. Numer konta: 56 2490 0005 0000 4600 5911 3255.

Pieniądze dla protestujących na Ukrainie zbiera także Fundacja "Edukacja dla Demokracji". Zebrane środki będą przekazywane na pomoc osobom represjonowanym i rannym w czasie demonstracji. Numer rachunku: 18 1240 1037 1111 0010 4591 0813. W zbiórki włączył się Caritas Polska - wpłat można dokonać na konta: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384; 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526, 59 1240 5918 1111 0000 4908 4355 oraz 10 1600 1068 1843 3955 7000 0001 z dopiskiem "Ukraina".

Pieniądze zbierają też organizacje zrzeszające dziennikarzy i reporterów. Środki mają być przekazane na pomoc prawną i medyczną dla niezależnych dziennikarzy i wolnych mediów na Ukrainie.

Datki można też wrzucać do specjalny skarbonek. Jedna z nich jest w cerkwi greckokatolickiej oo. Bazylianów przy ul. Miodowej 16. Z kolei w Krakowie leki i środki opatrunkowe będą zbierane przez cały piątek do godz. 4 nad ranem w sobotę w biurze poselskim Ryszarda Terleckiego przy ul. Szewskiej 27. Potrzebne są m.in. leki przeciwoparzeniowe, materiały opatrunkowe, środki dezynfekcyjne, krople do oczu, środki przeciwbólowe. W sobotę w godzinach porannych mają być one przewiezione w transporcie sanitarnym do Kijowa.

Organizowana jest też pomoc prawna i psychologiczna dla obywateli Ukrainy. Z takimi deklaracjami wystąpiła m.in. Fundacja Ocalenie zajmująca się m.in. pomocą uchodźcom - można się zgłaszać do biur fundacji: w Warszawie - ul. Koszykowa 24 lokal 1; tel.(+48) 22 828 04 50 oraz w Łomży - ul. Dmowskiego 1E; tel.(+48) 86 214 16 57. Z kolei pomoc prawną oferuje Ukraińcom Stowarzyszeniu Integracji Prawnej.

Na twitterze kancelaria premiera zaapelowała o zapalenie świec w piątek o godzinie 20 na znak solidarności z Ukrainą. Akcja "światełko dla Ukrainy" propagowana jest też poprzez inne portale społecznościowe.

Wiele akcji i zbiórek zaplanowano na weekend. W Krakowie w sobotę o godz. 10 w cerkwi przy ulicy Wiślnej 11 odbędzie się nabożeństwo za ofiary zamieszek w Kijowie. O godz. 12 pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku Głównym rozpocznie się manifestacja w proteście przeciw zabijaniu protestujących na Ukrainie. Z kolei w Warszawie Amnesty International organizuje w sobotę akcję "Solidarni z Ukrainą - maraton pisania listów". Odbędzie się ona w klubokawiarni "Państwomiasto" przy ul. Generała Andersa 29 w Warszawie, w godzinach od 10 do 19.

Także w niedzielę łódzka klubokawiarnia "Niebostan", wspólnie z zespołem Miejskie Darcie Pierza, organizuje koncert i zbiórkę pieniędzy dla Ukraińców z Majdanu. Pieniądze przekazane zostaną na konto ukraińskiej Fundacji "Edukacja dla Demokracji" na pomoc osobom represjonowanym i rannym w czasie demonstracji. (PAP)

pru/ wos/ pz/ mag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz