Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Poznaniu podpisano list ws. "Partnerstwa dla transplantacji"

0
Podziel się:

Upowszechnianie wiedzy na temat transplantologii i dążenie do zwiększenia
liczby przeszczepów narządów w Wielkopolsce zakłada podpisany w środę w Poznaniu list intencyjny
dotyczący "Partnerstwa dla transplantacji".

Upowszechnianie wiedzy na temat transplantologii i dążenie do zwiększenia liczby przeszczepów narządów w Wielkopolsce zakłada podpisany w środę w Poznaniu list intencyjny dotyczący "Partnerstwa dla transplantacji".

Pod dokumentem podpisało się 15 sygnatariuszy, m.in. marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, wojewoda wielkopolski Piotr Florek, rektor poznańskiego uniwersytetu medycznego prof. Jacek Wysocki, prof. Wojciech Rowiński, konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii, a także przedstawiciele Kościoła i organizacji pozarządowych.

Jak wyjaśnił w środę na konferencji prasowej marszałek Marek Woźniak, dokument jest odpowiedzią władz województwa na apel ministerstwa zdrowia w sprawie realizacji projektu, który ma na celu podniesienie świadomości społecznej w zakresie znaczenia i roli transplantologii.

"Chcemy chronić życie i zdrowie pacjentów, wykorzystując najlepszy, najskuteczniejszy i najtańszy sposób ratowania życia poprzez wykorzystanie narządów i tkanek osób zmarłych i żywych. To bardzo trudna kwestia dla wielu osób, które nie wiedzą jak to się odbywa i jak cenne jest to przedsięwzięcie, jakim jest przekazanie organów" - powiedział.

Jak dodał, wśród zaplanowanych działań jest poprawa świadomości i tworzenia dobrego klimatu dla transplantacji, a także usprawnienie systemu organizacyjnego m.in. poprzez stworzenie stanowisk koordynatorów transplantacyjnych w szpitalach.

Prof. Jacek Wysocki zadeklarował, że w ramach porozumienia Uniwersytet zweryfikuje programy nauczania pod kątem przekazywania studentom wiedzy o pożytkach płynących z transplantacji.

"Chcemy, aby nasi absolwenci sami byli przekonani i by byli zdolni przekonywać innych do poparcia idei przeszczepiania narządów" - powiedział.

Podpisanie dokumentu miało miejsce w ramach odbywającej się w środę w Poznaniu I Regionalnej Konferencji Zdrowia Publicznego pt. "Programy zdrowotne szansą dla Wielkopolan".

W roku 2005 dokonano w Polsce 1281 przeszczepów nerek i wątroby. W roku 2009-1021, w tym w przypadku 45 przeszczepów narządy pochodziły od żywych dawców, co stanowi 3,4 proc.(PAP)

rpo/ itm/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)