Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W RCB rozpoczęła się wideokonferencja dot. zagrożenia grypą

0
Podziel się:

W Rządowym Centrum Bezpieczeństwa rozpoczęła się w poniedziałek przed
południem wideokonferencja dotycząca zagrożenia grypą, w związku z epidemią tej choroby na Ukrainie
- poinformował PAP Tomasz Misztal z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

W Rządowym Centrum Bezpieczeństwa rozpoczęła się w poniedziałek przed południem wideokonferencja dotycząca zagrożenia grypą, w związku z epidemią tej choroby na Ukrainie - poinformował PAP Tomasz Misztal z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

W konferencji uczestniczą: minister zdrowia Ewa Kopacz, główny inspektor sanitarny Andrzej Wojtyła, dyrektor RCB Przemysław Guła, przedstawiciele Straży Granicznej oraz wojewodowie, dyrektorzy wydziałów bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, a także inspektorzy sanitarni z województw: podkarpackiego i lubelskiego.

Na godz. 14.30 w Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie Krajowego Komitetu ds. Pandemii Grypy. Ma on m.in. przedstawić rekomendacje w sprawie pomocy dla Ukrainy. Mają być też zaprezentowane dane europejskich ekspertów dotyczące sytuacji epidemiologicznej u naszych wschodnich sąsiadów.

Polska od dwóch lat, zgodnie z zaleceniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ma przygotowany plan pandemiczny, w którym określono działania podejmowane w sytuacji rozprzestrzeniania się grypy. W jego ramach działa komitet pandemiczny.

Ministerstwo Zdrowia w Kijowie poinformowało w poniedziałek, że dotychczas wskutek epidemii grypy na Ukrainie zmarło 60 osób. Wśród ofiar jest 57 osób dorosłych, w tym dwie ciężarne kobiety, oraz troje dzieci.

Według resortu, ogólna liczba chorych wzrosła do 191 tysięcy, w tym 83 tys. dzieci. Hospitalizowano ponad 7 tys. osób, z czego 123 leżą na oddziałach intensywnej terapii.

Polskie MSZ przekazało stronie ukraińskiej propozycję pomocy w zakresie diagnostyki laboratoryjnej wykonywanej przez Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii w Puławach - podało w niedzielę wieczorem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Wcześniej prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko przekazał w rozmowie z polskim prezydentem Lechem Kaczyńskim, że władze w Kijowie chciałaby, aby polskie laboratoria wykonały testy próbek na obecność wirusa grypy typu A/H1N1.

Jak informuje RCB, Ukraina wystąpiła z prośbą o pomoc międzynarodową dotyczącą przekazania m.in.: szczepionek przeciwko wirusowi grypy A/H1N1 dla grup najbardziej zagrożonych zachorowaniem, aparatury do mechanicznej wentylacji i respiratorów używanych w transporcie; leków i witamin, środków dezynfekujących oraz masek i rękawic ochronnych, a także wyposażenia laboratoriów wirusologicznych. (PAP)

pro/ pz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)