Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W Rzymie zainaugurowano obchody Roku Chopinowskiego

0
Podziel się

W Rzymie uroczyście zainaugurowano w sobotę obchody Roku Chopinowskiego.
Ceremonię w prestiżowym audytorium Parco della Musica z udziałem ministra kultury i dziedzictwa
narodowego Bogdana Zdrojewskiego uświetnił koncert Rafała Blechacza.

bEgQaddx

W Rzymie uroczyście zainaugurowano w sobotę obchody Roku Chopinowskiego. Ceremonię w prestiżowym audytorium Parco della Musica z udziałem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego uświetnił koncert Rafała Blechacza.

W foyer majestatycznego rzymskiego audytorium otwarto wystawę "W takt mazurka. Z Polski w świat", przygotowaną przez Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Zaprezentowano na niej rękopis Mazurka E-Dur op. 6 nr 3 Chopina.

Na uroczystość przybyli między innymi prezes najstarszej na świecie instytucji muzycznej - rzymskiej Akademii Narodowej Świętej Cecylii profesor Bruno Cagli, wiceminister kultury Włoch Francesco Giro, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Andrzej Sułek oraz kurator Muzeum Fryderyka Chopina Alicja Knast.

bEgQaddz

Minister kultury Bogdan Zdrojewski ogłosił podczas ceremonii: "Chopin przybywa, tym razem przybywa do Rzymu".

"Przybywa Chopin i przybywają jego mazurki oraz wszystko to, co stanowi wartość jego muzyki" - dodał polski minister, przypominając, że na całym świecie odbywa się 2200 imprez w ramach obchodów Roku Chopinowskiego.

Włoski wiceminister kultury Francesco Giro mówił zaś: "Celebrując Chopina, poetę fortepianu, celebrujemy też jego nadzwyczajny naród". "To hołd dla jego kraju" - oświadczył.

W Sali Świętej Cecylii odbył się następnie koncert zwycięzcy XV Konkursu Chopinowskiego Rafała Blechacza, który z Orkiestrą włoskiej Akademii pod dyrekcją Andrieja Borejki wykonał II Koncert Fortepianowy Chopina.

bEgQaddF

Znany już włoskim melomanom i bardzo przez nich podziwiany Blechacz wystąpi jeszcze w tym samym miejscu 1 i 2 lutego.

Koncert zwycięzcy konkursu z 2005 roku zainauguruje cykl recitali chopinowskich jego najwybitniejszych laureatów w Wiecznym Mieście. 10 lutego w audytorium Parco della Musica wystąpi Krystian Zimerman, a 24 lutego - Maurizio Pollini. W organizację koncertów wybitnych wirtuozów zaangażowane były: ambasada RP w Rzymie oraz Instytut Polski.

Krystian Zimerman wystąpi także 1 lutego w mediolańskiej La Scali, a 8 lutego w Teatro della Pergola we Florencji.

Sylwia Wysocka (PAP)

bEgQaddG

sw/ mc/ mhr/

bEgQadea
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)