W Instytucie Polskim w Rzymie uroczyście zainaugurowano w poniedziałek Rok Czesława Miłosza. Jednym z gości wieczoru był krytyk i publicysta Andrzej Franaszek, który niebawem ma opublikować w Polsce obszerną biografię poety.
Czesława Miłosza przedstawiono podczas wieczoru jako "polskiego giganta", jednego z najwybitniejszych intelektualistów najnowszych czasów.
O zmarłym w 2004 roku poecie opowiadał m.in. znany włoski polonista Luigi Marinelli. Wiersze Czesława Miłosza recytował aktor Giuseppe Cederna.
W gmachu polskiej placówki nad Tybrem otwarta została wystawa zdjęć Miłosza autorstwa Elżbiety Lempp. Wystawa, zatytułowana "Miłosz. Miejsca postoju", przedstawia autora "Doliny Issy" w trzech miejscach, z którymi był związany: Berkeley, Chapel Hill i Krakowie. Fotografie dokumentują sceny prywatne z życia Miłosza, spotkania z czytelnikami, uroczystości z jego udziałem; są też zdjęcia z jego pogrzebu.
Dyrektor Instytutu Polskiego w Wiecznym Mieście, Jarosław Mikołajewski, powiedział PAP, że najbardziej sugestywnym wydarzeniem Roku Miłosza we Włoszech będzie dzień jego twórczości w Wenecji 15 kwietnia w Teatro Malibran. W spotkaniu poetów udział wezmą: Ryszard Krynicki, Ewa Lipska, Adam Zagajewski, Tomas Venclova, Breyton Breytenbach i Michael Kruger.
Rok Miłosza zakończy sesja naukowa i przekładowa przygotowana pod opieką profesora Marinellego przez Instytut Polski w Rzymie i Uniwersytet La Sapienza - poinformował Mikołajewski.
Przypomniał, że we Włoszech ukazało się wiele przekładów książek Miłosza. Na koniec stycznia wydawnictwo Adelphi zapowiedziało publikację "Abecadła" w opracowaniu Andrei Ceccherellego.
Mikołajewski zaznaczył, że z ubolewaniem trzeba przyznać, iż mimo różnych edycji dzieł Miłosza we Włoszech nie jest on w tym kraju powszechnie znany i cytowany. (PAP)
sw/ hes/