Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Sejmie debata nt. noweli ustawy o godle, barwach i hymnie

0
Podziel się:

Zalecenie wywieszania z okazji świąt i rocznic państwowych flagi państwowej
na budynkach mieszkalnych oraz firmach wprowadza projekt nowelizacji ustawy o godle, barwach i
hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, nad którym w środę debatowali
posłowie.

Zalecenie wywieszania z okazji świąt i rocznic państwowych flagi państwowej na budynkach mieszkalnych oraz firmach wprowadza projekt nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, nad którym w środę debatowali posłowie.

W pierwotnym projekcie nowelizacji autorstwa posłów PiS przewidywano wprowadzenie obowiązku wywieszania flagi z okazji świat państwowych. Zmianę polegającą na odejściu od zapisu mówiącego o obowiązku na rzecz zapisu wprowadzającego jedynie zalecenie wywieszania flagi rekomendowała posłom sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych.

Według projektu, jaki rekomendowała komisja, flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej zaleca się podnosić lub umieszczać na budynkach mieszkalnych lub przed nimi oraz na budynkach lub przed budynkami, w których prowadzi się działalność gospodarczą z okazji świąt i rocznic państwowych oraz innych uroczystości o zasięgu państwowym lub lokalnym.

Jak uzasadniał sprawozdawca komisji Artur Górski (PiS), nowelizacja ustawy da polskim pracownikom formalne prawo upominania się u pracodawców o wywieszanie polskiej flagi na zakładzie pracy z okazji święta narodowego lub państwowego, choć - jak mówił - wciąż nie będzie to nakaz ustawowy. "To jest właśnie istota tego kompromisu, na który zgodzili się posłowie w komisji" - dodał.

"Chcemy, aby flaga biało-czerwona w ważne święta naszej ojczyzny i polskiego narodu powszechnie łopotała na domach mieszkalnych i zakładach pracy, gdyż jesteśmy w Unii Europejskiej, gdzie niebieska flaga z żółtymi gwiazdami coraz częściej wypiera flagi poszczególnych państw" - zaznaczył Górski.

W opinii posła PiS wywieszenie flagi państwowej na maszcie jest świadectwem, że ktoś, kto jej tam zażądał lub już ją tam osobiście wywiesił identyfikuje się ze swoją ojczyzną i swoim narodem.

Łukasz Gibała (PO) ocenił, że projekt nowelizacji dotyczy w pierwszym rzędzie kwestii patriotyzmu i jego manifestowania. Jak zaznaczył, cel noweli podany w uzasadnieniu do projektu, czyli podniesienie rangi świąt, uroczystości i rocznic państwowych, to jedynie cel pośredni, bo rzeczywistym jego celem jest wzmocnienie postaw patriotycznych.

"Wizja mnóstwa łopoczących na wietrze biało-czerwonych flag w ważne dla państwa polskiego dni jest wizją jak najbardziej pozytywną" - powiedział. Poinformował, że klub PO będzie popierał nowelizację w wersji przyjętej w sprawozdaniu komisji. Jak ocenił, o ile bowiem zalecanie jest czymś wskazanym, o tyle próba narzucania obywatelom obowiązku wywieszania flagi jest pomysłem chybionym. Jak zaznaczył, manifestowanie uczuć patriotycznych jest sprawą prywatną każdego Polaka.

W opinii Arkadiusza Czartoryskiego (PiS) proponowana nowelizacja wychodzi naprzeciw powiększaniu praw obywatelskich Polaków. Jak mówił, Polacy wprawdzie od wielu lat wywieszają flagę państwową na budynkach mieszkalnych i zakładach pracy, ale do tej pory - mówił - działo się to obok przepisów ustawowych. "Czas najwyższy to zmienić" - dodał.

Jak mówił, nowelizacja umożliwi obywatelom zwrócenie się do administracji spółdzielni mieszkaniowej lub do zarządcy osiedla mieszkaniowego o przygotowanie miejsca do wywieszenia flagi. Zdaniem Czartoryskiego pozwoli to wyeliminować przypadki, gdy zarządca budynku nie pozwalał mieszkańcom na ingerencję w elewację budynku i flaga była wywieszana na przykład poprzez przyciśnięcie framugą okna.

Krystyna Łybacka (Lewica) zwróciła uwagę, że dotychczasowe przepisy prawne umożliwiają każdemu obywatelowi manifestowanie swojego patriotyzmu także poprzez eksponowanie barw narodowych. Jej zdaniem zasadne jest pytanie o to, jaką kategorią prawną jest "zalecenie" zawarte w projekcie nowelizacji. W jej opinii Sejm, chcąc zachęcić obywateli do wywieszania flagi, powinien podjąć raczej uchwałę w tej sprawie, niż nowelizować ustawę. Zaznaczyła, że zapisane w projekcie "zalecenie" wywieszania flagi jest w praktyce niemożliwe do egzekwowania.

Dodała, że najlepszym sposobem na kształtowanie postaw patriotycznych jest edukacja młodzieży. Jak mówiła, nie ma lepszego przejawu współczesnego patriotyzmu niż rzetelna praca na rzecz Polski i troska o to, by ranga naszego kraju w Europie i świecie była jak największa.

Wiesław Woda (PSL) podkreślił, że ludowcy chcą, by flagi z okazji świat narodowych były wywieszane, ale nie chcą, by kogokolwiek do tego przymuszano czy karano i dlatego posłowie PSL będą głosowali za uchwaleniem nowelizacji w wersji przedłożonej przez komisję. (PAP)

mzk/ par/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)