Notowania

sejm
10.02.2010 17:30

W Sejmie o projekcie zmniejszającym odpis na Fundusz Reprywatyzacji

Zmniejszenie w latach 2010-2011 wpływów do funduszy: Reprywatyzacji oraz Restrukturyzacji Przedsiębiorców odpowiednio do 1,5 proc. i 3 proc. przychodów uzyskanych z prywatyzacji - zakłada projekt, którego pierwsze czytanie odbyło się w sejmowej komisji skarbu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zmniejszenie w latach 2010-2011 wpływów do funduszy: Reprywatyzacji oraz Restrukturyzacji Przedsiębiorców odpowiednio do 1,5 proc. i 3 proc. przychodów uzyskanych z prywatyzacji - zakłada projekt, którego pierwsze czytanie odbyło się w sejmowej komisji skarbu.

Szef sejmowej komisji skarbu Tadeusz Aziewicz (PO) powiedział PAP, że połączone komisje skarbu i finansów publicznych rozpatrzyły w środę projekt nowelizacji ustaw: o komercjalizacji i prywatyzacji oraz przepisów wprowadzających ustawę o finansach publicznych. Dodał, że projekt został skierowany do podkomisji.

Z Funduszu Reprywatyzacji Skarb Państwa wypłaca środki na zaspokojenie roszczeń dawnych właścicieli i spadkobierców. Z kolei pieniądze z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców trafiają na ratowanie i restrukturyzację firm.

Projekt przewiduje, że odpis na Fundusz Reprywatyzacji zostanie zmniejszony z obecnych 5 proc. do 1,5 proc. środków uzyskanych ze sprzedaży akcji należących do Skarbu Państwa w każdej skomercjalizowanej spółce. W projekcie sprecyzowano również sposób wydatkowania środków zgromadzonych w Funduszu Reprywatyzacji.

Przyszła ustawa przewiduje również zmniejszenie wpływów z prywatyzacji w latach 2010-2011 z dotychczasowych 15 proc. do 3 proc., które trafiają do Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców. Środki nadal będą przeznaczane na wsparcie procesów restrukturyzacyjnych w przedsiębiorstwach, szczególnie tych przeznaczonych do prywatyzacji. Nadal też Fundusz będzie przekazywał 1/3 przychodów dla Agencji Rozwoju Przemysłu.

Wprowadzono również możliwość przekazywania przez ministra skarbu środków gromadzonych na rachunku Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców do budżetu państwa. W projekcie dopuszczono możliwość lokowania wolnych środków państwowych funduszy celowych, pozostających w dyspozycji ministra skarbu, na rachunkach w bankach działających w Polsce oraz w skarbowych papierach wartościowych.

"W 2009 r. i 2010 r. odpisy na Fundusz Restrukturyzacji Przedsiębiorców z przychodów z prywatyzacji będą wyższe niż w latach poprzednich. "W związku z tym wysokość wpływów do Funduszu pozwoli wykonywać przewidziane zadania" - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Od 1 stycznia 2012 r. zmiany wysokości odpisów na Fundusz Reprywatyzacji oraz Restrukturyzacji Przedsiębiorców będą określane w ustawie budżetowej.

Tegoroczne wpływy z prywatyzacji mają wynieść 25 mld zł. Plan prywatyzacji na 2010 r. ma objąć kilkaset projektów, w tym m.in. debiut PZU, prywatyzację pierwszej i drugiej grupy chemicznej, kopalni węgla brunatnego Konin i Adamów, a także dokończenie sprzedaży kopalni Bogdanka. MSP planuje znaleźć branżowego inwestora dla Enei oraz Energi, a także sprzedać poprzez giełdę pakiet akcji w Polskiej Grupie Energetycznej. (PAP)

dol/ bos/ gma/

Tagi: sejm, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz