Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W Sejmie wystawa "20 lat Polski w Radzie Europy"

0
Podziel się:

Zdjęcia upamiętniające m.in. powstanie Rady Europy i przystąpienie przez
Polskę do tej organizacji można obejrzeć na wystawie pt. "20 lat Polski w Radzie Europy" otwartej w
środę w Sejmie.

Zdjęcia upamiętniające m.in. powstanie Rady Europy i przystąpienie przez Polskę do tej organizacji można obejrzeć na wystawie pt. "20 lat Polski w Radzie Europy" otwartej w środę w Sejmie.

Wśród eksponatów są też archiwalne fotografie ukazujące m.in. podpisanie Statutu Rady Europy przez ówczesnego ministra spraw zagranicznych Krzysztofa Skubiszewskiego, ceremonię akcesji i wciągnięcia polskiej flagi, przemówienie do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy prezydenta Lecha Wałęsy z 1992 roku oraz wizytę Jana Pawła II w siedzibie Rady Europy.

Z wystawy można dowiedzieć się m.in., że przy znaczącym wsparciu Rady Europy przeprowadzona została w Polsce reforma samorządowa, rozwijały się inicjatywy lokalne oraz współpraca z samorządami innych państw.

Wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk (PO) przypomniał podczas uroczystego otwarcia wystawy, że Polska stała się pełnoprawnym członkiem Rady Europy 26 listopada 1991 roku. "Przyjęcie Polski do RE było potwierdzeniem, że wybraliśmy właściwą ścieżkę, że znaleźliśmy się na dobrej drodze" - mówił.

Podkreślił, że wypracowane w RE standardy demokracji, praw i wolności obywatelskich były dobrym drogowskazem dla polskiej demokracji. "Otwarcie RE dla Polski było także wskazówką dla innych państw w naszej części Europy" - mówił.

Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS) zaznaczył podczas otwarcia wystawy, że obecnie Rada Europy debatuje nad swoją przyszłością, a wieloletni udział Polski w pracach tej instytucji sprawił, że nasz kraj również czuje się odpowiedzialny za jej dalsze losy. Podkreślił, że reforma RE przyczyni się do wzmocnienia jej roli w europejskiej architekturze instytucji.

Dodał, że Polska wspiera intensyfikację relacji Rady Europy z partnerami międzynarodowymi takimi jak ONZ, czy OBWE oraz tworzenie nowej jakości w stosunkach z Unią Europejską, polegającej na regularnych konsultacjach politycznych na najwyższym szczeblu.

Rada Europy powstała w Londynie w 1949 roku. Jest to organizacja międzynarodowa zrzeszająca większość państw Europy i niektóre państwa spoza naszego kontynentu; obecnie liczy 47 członków, wśród nich nie ma Białorusi. Warunki przyjęcia do RE to m.in.: demokratyczny charakter rządów, respektowanie praw człowieka i podstawowych wolności, wolne wybory, gospodarka rynkowa, wolność tworzenia partii politycznych i związków zawodowych, swoboda zrzeszania się, wolność prasy i mediów. (PAP)

joko/ son/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)