Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W Senacie m.in. wybór nowego członka KRRiT

0
Podziel się:

Senat na rozpoczętym w środę dwudniowym posiedzeniu zajmie się m.in.
wyborem nowego członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz nowelizacją ustawy o ochronie
informacji niejawnych.

Senat na rozpoczętym w środę dwudniowym posiedzeniu zajmie się m.in. wyborem nowego członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz nowelizacją ustawy o ochronie informacji niejawnych.

Nową KRRiT trzeba wybrać po tym, jak pierwszy raz w historii tego konstytucyjnego organu, Sejm, Senat i prezydent odrzucili sprawozdanie z działalności Rady w poprzednim roku. Zgodnie z ustawą o rtv oznacza to, że kadencja KRRiT wygasa. Po dwóch członków KRRiT zgłaszają Sejm i prezydent, Senat - jednego.

W Senacie klub PiS zgłosił kandydaturę senatora Grzegorza Czeleja, a klub PO prof. Stefana Pastuszki (jest to kandydat uzgodniony z koalicyjnym PSL). W tajnym głosowaniu senackiej komisji kultury Pastuszka i Czelej otrzymali równą liczbę głosów rekomendujących do zasiadania w Radzie. Oznacza to, że komisja rekomenduje Senatowi obie kandydatury.

Pastuszka to historyk; w latach 1993-1997 wiceprzewodniczący senackiej komisji kultury, zasiadał też w komisjach: kultury fizycznej i turystyki oraz komisji konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego. Przez dwa lata (od 1995 do 1997) był wiceministrem edukacji narodowej. Jest autorem ponad 150 publikacji, w tym kilkunastu książek o tematyce historycznej.

Czelej to obecny senator PiS. Jest absolwentem Akademii Medycznej w Lublinie, doktorem nauk medycznych. Jest założycielem i wieloletnim prezesem (do 2008 r.) firmy specjalizującej się w wydawaniu książek i czasopism z branży medycznej.

Senatorowie zajmą się także nowelizacją ustawy o ochronie informacji niejawnych, która przewiduje, że jedynie szef ABW ma odpowiadać za ochronę cywilnych i wojskowych tajemnic wymienianych z NATO i UE; ograniczeniu ma ulec także zakres informacji objętych tajemnicą.

Obecnie nie tylko ABW, ale także Służba Kontrwywiadu Wojskowego pełnią rolę tzw. krajowej władzy bezpieczeństwa, które według zasad NATO odpowiadają w kraju członkowskim za ochronę tajemnic. Po zmianach funkcję krajowej władzy bezpieczeństwa ma pełnić szef ABW, natomiast jej zadania wobec podmiotów sfery wojskowej będą nadal wykonywane za pośrednictwem szefa SKW.

Według ustawy możliwość stosowania klauzuli "ściśle tajne" ma być ograniczona do nielicznych informacji, "których ujawnienie spowodowałoby wyjątkowo poważne szkody dla Polski, a które dotyczą polityki międzynarodowej i obronności państwa, czynności operacyjno-szkoleniowych służb wywiadu i kontrwywiadu, bądź też mają bezpośrednie znaczenie dla niepodległości i porządku konstytucyjnego RP". Większość informacji stanowiących dziś tajemnicę służbową, z wyjątkiem odnoszących się do interesu państwa, przestałaby być chroniona na podstawie tej ustawy.

Senat debatować będzie także nad nowelą ustawy o orderach i odznaczeniach, która wprowadza dwa nowe odznaczenia: Krzyż Niepodległości oraz Krzyż Wolności i Solidarności.

Krzyż Niepodległości będzie mógł być przyznawany tym, którzy zasłużyli się w walce o niepodległość Polski w latach 1939-56, a Krzyż Wolności i Solidarności tym, którzy walczyli w obronie suwerenności w latach 1956-89. Krzyż ten mogłyby otrzymać osoby, które w latach 1956-89 przez co najmniej 12 miesięcy prowadziły walkę zagrożoną represjami, były przez co najmniej 30 dni aresztowane, zatrzymane lub internowane, przez co najmniej sześć miesięcy pozostawały bez pracy. Krzyż ten może być przyznawany pośmiertnie.

Krzyż Niepodległości istniał w latach 1930-1939. Wówczas przyznawany był "dla osób, które zasłużyły się czynnie dla niepodległości Polski przed I wojną światową lub podczas jej trwania".(PAP)

gdyj/ par/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)