Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Senacie rozpoczęła się debata nt. reformy prokuratury

0
Podziel się:

Rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości od prokuratora generalnego
zakłada m.in. nowelizacja ustawy o prokuraturze, nad którą w czwartek rozpoczęła się debata w
Senacie.

Rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości od prokuratora generalnego zakłada m.in. nowelizacja ustawy o prokuraturze, nad którą w czwartek rozpoczęła się debata w Senacie.

Piotr Zientarski (PO) poinformował, że podczas prac senackiej komisji ustawodawczej zgłoszono do noweli kilka poprawek, głównie językowych.

Zgodnie ze znowelizowanym prawem prokurator generalny będzie od 2010 r. powoływany przez prezydenta na jedną sześcioletnią kadencję, spośród dwóch kandydatów. Mają ich wskazywać Krajowa Rada Sądownictwa i Krajowa Rada Prokuratorów. Kandydatem mógłby być prokurator lub sędzia z co najmniej 10-letnim stażem pracy.

Ponadto - w myśl noweli - prezydent może odwołać prokuratora generalnego przed końcem kadencji, m.in. gdyby został on skazany lub złożył nieprawdziwe oświadczenie lustracyjne. Prokuratora generalnego mógłby również odwołać Sejm na wniosek premiera, większością 2/3 głosów - gdyby premier odrzucił jego roczne sprawozdanie lub gdyby sprzeniewierzył się on złożonemu ślubowaniu.

Podczas prac nad nowymi przepisami na etapie sejmowej podkomisji korekcie uległa większość potrzebna do odwołania prokuratora generalnego przez Sejm. Według zapisów, Sejm mógłby odwołać go na wniosek premiera większością 2/3 głosów. Pierwotnie było to 3/5 głosów.

W ramach prac nad reformą prokuratury rozważana była też likwidacja prokuratur apelacyjnych. Ostatecznie jednak rząd podtrzymał stanowisko, w którym opowiada się za ich utrzymaniem.(PAP)

gdy/ par/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)