Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W sieci ruszyło Biuro Interwencji Onkologicznej

0
Podziel się:

W sieci ruszyło wirtualne Biuro Interwencji Onkologicznej, portal
onkolodzy.net, niosący wsparcie onkologiczne dla pacjentów oraz lekarzy. W ciągu pierwszych godzin
funkcjonowania serwisu skorzystało z niego kilkadziesiąt osób.

W sieci ruszyło wirtualne Biuro Interwencji Onkologicznej, portal onkolodzy.net, niosący wsparcie onkologiczne dla pacjentów oraz lekarzy. W ciągu pierwszych godzin funkcjonowania serwisu skorzystało z niego kilkadziesiąt osób.

Biuro działa nieodpłatnie przez całą dobę. Na podstawie wypełnionej, anonimowej ankiety eksperci zaproponują pacjentowi badania, zasugerują diagnozę i sposób leczenia oraz ośrodek, do którego można się zgłosić, aby uzyskać pomoc. Odpowiedź ma być gotowa w ciągu 48 godzin.

Przedsięwzięcie zostało stworzone przez Społeczną Fundację "Ludzie dla Ludzi", przy współpracy z Ośrodkiem Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu.

Prezes fundacji, dyrektor Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu Dariusz Godlewski powiedział, że dzięki portalowi może poprawić się proces diagnostyki pacjentów onkologicznych.

"Dużo się mówi o tym, że czas diagnozy i rozpoczęcia leczenia jest wydłużony, bo trwa od 2 do 12 miesięcy. Ten portal ma nieść pomoc osobom na różnym etapie diagnozy oraz tym, którzy mają wątpliwości czy diagnoza jest kompletna" - mówił na konferencji inicjującej przedsięwzięcie.

Serwis miał ruszyć na początku lutego, jednak jego działanie na kilkanaście dni sparaliżowała awaria.

"Mieliśmy pewne problemy z serwerem, one zostały już usunięte a strona odblokowana. Portal jest w pełni funkcjonalny, bezpieczny. Przeprowadziliśmy szereg prób i nie przewidujemy kolejnych kłopotów" - powiedział w sobotę PAP Godlewski.

Jak dodał, przedsięwzięcie cieszy się dużym zainteresowaniem, z serwisku już skorzystało kilkadziesiąt osób.

Przy obsłudze serwisu stale pracować ma czterech poznańskich specjalistów, wśród nich chirurg, onkolog i radiolog. Jak zaznaczają pomysłodawcy strony, jeśli zainteresowanie tą formą konsultacji będzie duże, to zostaną zaangażowani kolejni lekarze.

Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku nowotwory złośliwe są wykrywane u 12-13 mln osób. W 2008 r. spowodowały one śmierć 7,6 mln osób, co stanowiło 13 proc. wszystkich zgonów. Z Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2009 r. chorobę nowotworową wykryto w Polsce u 156 tys. osób, a liczba zgonów z tego powodu wyniosła 93 tys.

WHO prognozuje, że zachorowania na raka będą w najbliższych latach dynamicznie rosły. (PAP)

rpo/ par/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)