Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W sobotę konwencja SLD o Ukrainie i nowych propozycjach programowych

0
Podziel się:

#
dochodzi więcej informacji nt. konwencji SLD
#

# dochodzi więcej informacji nt. konwencji SLD #

11.12. Warszawa (PAP) - SLD przedstawi na sobotniej konwencji propozycje rozwiązania sytuacji na Ukrainie - chce m.in., by w proces zbliżania tego kraju do UE zaangażował się szef PE Martin Schulz. W sobotę Sojusz ma też przedstawić postulaty programowe na przyszłoroczne wybory europejskie i samorządowe.

Martin Schulz będzie gościem sobotniej konwencji, która rozpocznie się przed południem w Sosnowcu. Zjazd SLD będzie składał się z dwóch części - europejskiej i krajowej. Jednym z jego głównych tematów będzie sytuacja na Ukrainie po tym, jak władze w Kijowie odmówiły podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

"Zwrócimy się oficjalnie do Martina Schulza, by został mediatorem w imieniu UE w sprawie przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej" - zapowiedział w środowej rozmowie z PAP rzecznik SLD Dariusz Joński. Sojusz chce również, by UE wsparła finansowo proces akcesji Ukrainy do Wspólnoty. "Musi zostać przygotowana konkretna propozycja gospodarczo-finansowa dla Ukrainy, ponieważ kraj ten jest pogrążony dziś w ogromnym kryzysie. Tylko w ten sposób możemy przekonać władze Ukrainy do tego, by przystąpiła ona do UE" - zaznaczył polityk.

Wiceszef sejmowej komisji spraw zagranicznych Tadeusz Iwiński przekonywał na środowej konferencji prasowej, że Ukraina ma dla Polski kluczowe znaczenie. "Nie tylko dlatego, że mamy spośród wszystkich państw Unii Europejskiej najdłuższą granicę z tym krajem - 535 km" - podkreślił. Jak dodał, Polska ma też wyjątkowo dobrze rozwinięte, choć mogłyby być i lepsze, obroty gospodarcze - 8 mld dolarów. Iwiński zauważył, że Polska wydaje najwięcej wiz dla Ukraińców, więcej niż wszystkie pozostałe państwa UE razem wzięte.

Polityk przypomniał, że w ubiegłym tygodniu Sojusz przedstawił pięciopunktowy plan dla Ukrainy w UE. Zakłada on przygotowanie "mapy drogowej" dochodzenia do członkostwa w UE, stworzenie europejskiego systemu funduszy pomocowych, udostępnienie kredytów rozwojowych, zniesienie wiz, a także wymianę młodzieży, przedstawicieli samorządów i organizacji pozarządowych oraz współpracę w dziedzinie kultury i nauki pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą.

Sojusz ma przyjąć również w sobotę rekomendację dla Schulza jako kandydata europejskiej lewicy na przewodniczącego Komisji Europejskiej w następnej kadencji KE obejmującej lata 2014-2019. Na początku listopada takiego poparcia obecnemu szefowi europarlamentu udzieliła Partia Europejskich Socjalistów (PES), która zrzesza formacje lewicowe z całej Europy. Jeśli lewica wygra zaplanowane na maj 2014 r. wybory do Parlamentu Europejskiego, to właśnie Schulz prawdopodobnie obejmie fotel szefa KE.

Zgodnie ze zmianą, którą w 2009 roku wprowadził w Unii Traktat Lizboński, wyniki przyszłorocznych wyborów do europarlamentu będą musiały zostać uwzględnione przez szefów rządów, którzy zaproponują PE nominację na nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej. Obecnie większość w 766-osobowym PE mają chadecy zrzeszeni w Europejskiej Partii Ludowej (275 mandatów); lewica ma 195 europosłów. Obecny szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso również jest przedstawicielem EPL.

Druga część konwencji SLD ma być poświęcona sprawom krajowym. "Chcemy rzucić rękawicę Platformie Obywatelskiej - wygrać z nią kolejne wybory, tak, by w 2015 roku nowym premierem został Leszek Miller" - powiedział Joński.

Sojusz ma zaprezentować w Sosnowcu m.in. nowe propozycje programowe na majowe wybory do europarlamentu i jesienne samorządowe. Oferta wyborcza SLD ma dotyczyć przede wszystkim pracy, edukacji i zdrowia. "Nasze hasło z 2001 roku (kiedy SLD na czele z Leszkiem Millerem wygrał wybory - PAP): mądrze, zdrowo, bezpiecznie - jest wciąż aktualne, dlatego ze obszary te są absolutnie zaniedbane przez PO" - zaznaczył Joński.

Sojusz zamierza m.in. przedstawić recepty na walkę z bezrobociem (chodzi m.in. o wykorzystanie środków z nowej perspektywy budżetowej UE na rzecz tworzenia nowych miejsc pracy); opowie się ponadto za likwidacją gimnazjów. Jeśli chodzi o zdrowie, to SLD stanowczo sprzeciwia się rozważanym przez obecnego ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza dodatkowym ubezpieczeniom zdrowotnym. "Nigdy nie pozwolimy na to, by dzielić Polaków na bogatych, którzy będą w stanie płacić dodatkowe składki i biednych, którzy będą umierali w kolejkach do specjalistów" - powiedział rzecznik SLD.

Podczas sobotniej konwencji głosowane ma zostać też wotum zaufania dla obecnych władz SLD - członków Zarządu Krajowego (w tym dla Millera) i Krajowego Komitetu Wykonawczego. (PAP)

mkr/ sdd/ par/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)