Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W sobotę rusza Festiwal Probaltica

0
Podziel się:

Koncert Litewskiej Orkiestry Symfonicznej w Toruniu zainauguruje w sobotę 17.
Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica. Festiwal potrwa w tym roku do 15 maja, a
koncerty i wystawy odbywać się będą także w Warszawie i Grudziądzu.

Koncert Litewskiej Orkiestry Symfonicznej w Toruniu zainauguruje w sobotę 17. Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica. Festiwal potrwa w tym roku do 15 maja, a koncerty i wystawy odbywać się będą także w Warszawie i Grudziądzu.

"Festiwal Probaltica ma za zadanie zbliżać do siebie poprzez muzykę mieszkańców krajów położonych nad Bałtykiem. Dzięki koncertom w międzynarodowych składach muzycy poznają się ze sobą, a wykonania kompozycji twórców z poszczególnych państw pozwalają poznać słuchaczom bliżej ich kulturę" - podkreśliła Aleksandra Iżycka, rzeczniczka prezydenta Torunia.

Tegoroczny festiwal rozpocznie w sobotę Koncert Prezydencki w toruńskim Dworze Artusa. Wystąpi Litewska Orkiestra Symfoniczna, którą poprowadzi łotewski dyrygent Imants Resnis, a solistką będzie japońska pianistka Rinko Kobayashi.

W niedzielę w toruńskim Ratuszu Staromiejskim z recitalem fortepianowym wystąpi Eugen Indjic, m.in. laureat IV nagrody w Konkursie Chopinowskim w 1970 r. Tego samego dnia w Dworze Artusa w programie "Chopin i jego współcześni" wystąpią ponownie artyści z Litwy, tym razem Litewska Orkiestra Kameralna św. Krzysztofa z Wilna pod dyrekcją Donatasa Katkusa.

W ostatnim dniu długiego weekendu, 3 maja, na toruńskim Rynku Staromiejskim w Koncercie Marszałkowskim wystąpi Orkiestra Narodowych Instrumentów z Kaliningradu oraz - powoływana specjalnie na festiwal, a złożona z muzyków z różnych krajów - Europejska Orkiestra Probaltica. Kaliningradzcy artyści zagrają na bałałajkach, przy fortepianie ponownie zasiądzie Eugen Indijc, a także Ian Hobson, pianista pochodzący z Wielkiej Brytanii, obecnie mieszkający w USA.

Koncert Marszałkowski zostanie powtórzony następnego dnia na Zamku Królewskim w Warszawie. W stolicy wystąpi także 9 maja Zoom Trio z Danii.

W toruńskim ratuszu 6 maja wystąpią: Gotlands Blasarkvintett ze Szwecji oraz toruński Zespół Kameralny Multicamerata. Przy fortepianie zasiądzie Wojciech Waleczek, młody artysta, który ma już na koncie sporo sukcesów na konkursach pianistycznych.

Następnego dnia w Dworze Artusa muzyka klasyczna stanie się podkładem do występu tancerzy z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi. Z kolei 8 maja w Ratuszu Staromiejskim wystąpi duńskie Zoom Trio, w składzie którego jest fortepian, saksofon i instrumenty perkusyjne.

W nieodległym od Torunia Grudziądzu zaplanowano trzy koncerty: litewskiego kwartetu smyczkowego Art Vio z Wilna (3 maja), szwedzkiego Gotlands Blasarkvintett z towarzyszeniem Zespołu Kameralnego Multicamerata (5 maja) i duńskiego Zoom Trio (7 maja).

Na zakończenie festiwalu w Toruniu, 15 maja, w programie "Przyjaciele Chopina" wystąpi wybitny polski skrzypek Konstanty Andrzej Kulka z towarzyszeniem orkiestry Camerata Vistula. W programie znajdą się utwory współczesnych Chopinowi Ignacego Dobrzyńskiego i Karola Lipińskiego.

Tradycyjnie Probaltice towarzyszyć będą również wystawy. W Dworze Artusa obejrzeć będzie można "Tańczące obrazy" Renaty Uzarskiej-Bielawskiej, absolwentki Wydziału Sztuk Pięknych UMK, a także ekspozycje biograficzne poświęcone Fryderykowi Chopinowi i Romanowi Maciejewskiemu. (PAP)

olz/ abe/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)