Notowania

wiadomości
22.05.2012 12:44

W sobotę w Białymstoku Gala Reportażystów Polskich "Melchiory"

Najlepsi polscy reportażyści zostaną w sobotę uhonorowani nagrodami "Melchiory", które zostaną wręczone podczas uroczystej gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku - poinformowano we wtorek na konferencji prasowej w Polskim Radiu Białystok.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Najlepsi polscy reportażyści zostaną w sobotę uhonorowani nagrodami "Melchiory", które zostaną wręczone podczas uroczystej gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku - poinformowano we wtorek na konferencji prasowej w Polskim Radiu Białystok. *

To ósma edycja Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów "Melchiory 2012". Tegorocznymi organizatorami konkursu i gali są Polskie Radio Białystok SA oraz Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

W konkursie, którego patronem jest wybitny reportażysta, pisarz i publicysta Melchior Wańkowicz, nagradzani są reportażyści radia publicznego, współpracownicy, ale też reportażyści prasowi i telewizyjni. Celem konkursu jest promocja reportażystów i ich twórczości - reportażu jako ambitnej formy twórczości radiowej.

Nagrody zostaną wręczone w kilku kategoriach: Radiowy Reportażysta Roku, Srebrny Melchior, Inspiracja Roku 2012 i nagroda specjalna Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Prezes Polskiego Radia Białystok Władysław Prochowicz poinformował na konferencji prasowej, że ma być również przyznana nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Reportaże ocenia komisja konkursowa w składzie: Hanna Krall - literat, Krystyna Malion - reportażystka radiowa, Anna Sekudewicz - reportażystka radiowa, Maciej Drygas - mistrz reportażu filmowego i przewodnicząca jury - Irena Piłatowska - redaktor naczelna Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

Na konkurs nadesłano 88 reportaży radiowych, prasowych i telewizyjnych z całego kraju. Pełna lista nominowanych zostanie ogłoszona w piątek.

Już teraz wiadomo, że do nagrody Radiowy Reportażysta Roku nominowani są m.in. : Hanna Bogaryja-Zakrzewska (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia) za reportaż "Szukałam Was", Czesława Borowik (Polskie Radio Lublin) za "Kamil-vloger od bocianów" oraz Jolanta Rudnik (Polskie Radio Koszalin) za "Czarny temat - Regina".

Do nagrody "Srebrnego Melchiora" nominowani są natomiast m.in.: Cezary Galek (Radio Zachód Zielona Góra) za reportaż "Zamknięta", Katarzyna Michalak (Polskie Radio Lublin) za "Ta cisza nie jest dobra" i Katarzyna Błaszczyk (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia) za "Listy Polska-Brazylia".

Wszyscy ci nominowani są zaproszeni do spotkania w piątek 25 maja ze słuchaczami w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok. Również w piątek w centrum Białegostoku w Cafe Esperanto będą spotkania z udziałem wielokrotnie nagradzanych w kraju i za granicą białostockich reportażystów, m.in. zdobywcy ubiegłorocznej nagrody Radiowego Reportażysty Roku Melchiory Jana Smyka z Polskiego Radia Białystok.

Organizatorzy konkursu i sami reportażyści mówią, że mimo zmian na rynku mediów i dominacji internetu, na rynku jest miejsce na radio i reportaż, bo mają swoich wiernych słuchaczy.

"Reportaż w radiu jest deserem, jest czymś odświętnym. To nie jest ani produkcja codzienna ani taka, której można dać dużo na antenę z wielu powodów. Po pierwsze jest droga, po drugie jej powstanie trwa długo i to nie jest chleb powszedni radia, bo jest nim informacja" - powiedziała reportażystka Agnieszka Czarkowska z Polskiego Radia Białystok, która jest m.in. laureatką (wraz z redakcyjną koleżanką Alicją Pietruczuk) nagrody Premio Ondas oraz zdobywczynią Prix Europa. Dodała jednak, że każdy po "codziennym obiedzie" wyczekuje na taki deser, bo reportaż niesie ze sobą emocje i daje do myślenia.

W sobotę, w ciągu dnia, przed galą, na wydziale filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku zaplanowano warsztaty reportażu radiowego, które poprowadzą niektórzy nominowani twórcy ale też inni reportażyści.(PAP)

kow/ mlu/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz