Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W sobotę w sześciu miastach Polski "Otwarty Dzień Testowania na HIV"

0
Podziel się:

Epidemia HIV/AIDS dotyczy głównie młodych ludzi - prawie 40 proc.
zakażonych ma od 15 do 24 lat. Szacuje się, że ok. połowa zakażonych Polaków nie wie o infekcji. W
sobotę Społeczny Komitet ds. AIDS organizuje w sześciu miastach Polski "Otwarty Dzień Testowania na
HIV".

Epidemia HIV/AIDS dotyczy głównie młodych ludzi - prawie 40 proc. zakażonych ma od 15 do 24 lat. Szacuje się, że ok. połowa zakażonych Polaków nie wie o infekcji. W sobotę Społeczny Komitet ds. AIDS organizuje w sześciu miastach Polski "Otwarty Dzień Testowania na HIV".

Wspólną cechą epidemii HIV/AIDS na całym świecie jest fakt, że dotyczy ona głównie młodych ludzi; każdego dnia na świecie HIV zakaża się 3 tys. osób. Polska nie stanowi tu wyjątku, 8 proc. wszystkich zakażeń wykryto u osób poniżej 20. roku życia, zaś 48 proc. dotknęło osoby w wieku 20-29 lat. Najliczniejszą grupą (ok. 75 proc.) wśród zakażonych HIV i chorych na AIDS w Polsce są osoby w wieku produkcyjnym (20-49 lat).

Do tej pory w Polsce odnotowano ponad 14 tys. zakażeń HIV i ponad 2,4 tys. zachorowań na AIDS; ponad tysiąc chorych zmarło. Eksperci z Krajowego Centrum ds. AIDS szacują jednak, że liczba osób zakażonych HIV jest co najmniej dwa razy wyższa od liczby wykrytych zakażeń, czyli około 20 tys. osób nie wie o swojej infekcji. Do zrobienia testu zachęca Społeczny Komitet ds. AIDS (SKA), który prowadzi kampanię "Projekt Test", i już po raz kolejny organizuje Dzień Testowania.

"Z moich obserwacji wynika, że młodzi ludzie w gimnazjach i liceach mają dużą wiedzę na temat HIV, wiedzą, jakimi drogami wirus się przenosi. Niestety, ta teoretyczna wiedza nie przenosi się na praktykę. Nastolatek myśli sobie +ja wiem, to się ochronię+, albo +on super wygląda, jest popularny, przebojowy, nie musimy rozmawiać o przeszłości, ufam mu+" - mówi dr Joanna Dec z Zakładu Poradnictwa i Seksuologii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Zwraca uwagę, że młodzi ludzie nie myślą perspektywicznie, a to, co mówią rówieśnicy, jest często dla nich ważniejsze niż wiedza, którą zdobyli z bardziej wiarygodnych źródeł, mają też problemy z asertywnością. A młody wiek sprzyja eksperymentom, m.in. związanym z seksualnością. W tej sytuacji nietrudno o nieprzemyślane decyzje.

"Nie mam problemu z mówieniem o tym, że jestem dodatnia, że zakaziłam się HIV, ponieważ nigdy nie miałam dostępu do wiedzy. Obecnie mam 26 lat, skończyłam studia, działam w dwóch organizacjach lokalnych oraz w jednej międzynarodowej. We wrześniu wychodzę za mąż, mój narzeczony nie jest zakażony, planujemy założyć rodzinę. Nie czuję się inna niż reszta moich rówieśników, ale wiem, że nadal funkcjonują stereotypy, z którymi za wszelką cenę trzeba walczyć. A z drugiej strony, uświadamiać młodych ludzi - to mi się bardzo podoba w +Projekcie Test+, że nie koncentruje się na negatywnych aspektach, tylko pokazuje, że badanie jest czymś dobrym i naturalnym. Chciałabym, żeby udało się zrobić taką kampanię również w innych krajach, np. w Europie Wschodniej i Azji" - mówi Klaudia, która współpracuje ze SKA.

Jak podkreśla Agata Kwiatkowska ze SKA, koordynująca kampanię Projekt Test, najważniejszym celem akcji jest wprowadzenie nowego, lepszego sposobu mówienia o zakażeniu. Do testowania zachęcają plakaty, na których są portrety młodych ludzi z hasłami: "po weekendzie", "po Erasmusie", "z miłości", "razem". "Forma, którą wybraliśmy, sprawdziła się dlatego, że trafia do młodego człowieka, bo każdy odnajduje jeden, a czasem kilka powodów do zrobienia testu, które pasują do jego stylu życia. Ty też możesz mieć powód, żeby zrobić badanie na HIV. Marzy mi się, żeby już dla nikogo i nigdzie w Polsce pytanie o HIV nie było wstydliwe i problematyczne" - mówi Kwiatkowska.

W sobotę 28 maja w sześciu miastach Polski (Warszawie, Wrocławiu, Bystrzycy Kłodzkiej, Kłodzku, Legnicy i Wałbrzychu) każdy chętny będzie mógł się przebadać bezpłatnie i anonimowo oraz uzyskać fachowe informacje i poradnictwo. Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć na stronie kampanii www.projekttest.pl.

Choć test na HIV można zrobić anonimowo i bezpłatnie przez cały rok w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (obecnie jest ich 24 w całej Polsce), w dniu testowania z tej możliwości korzysta znacznie więcej osób niż zwykle - przekonują organizatorzy akcji. Jak mówi Kwiatkowska, testy w jednym z dwóch warszawskich punktów konsultacyjno-diagnostycznych wykonywało średnio ok. 30 osób dziennie, podczas kampanii, która ruszyła z początkiem grudnia zeszłego roku, liczba ta zwiększyła się do 60-70 osób. (PAP)

akw/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)