Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W sobotę w Warszawie XI Parada Schumana

0
Podziel się:

Szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek i b. premier Tadeusz Mazowiecki
to niektóre z osób, z którymi będą mogli w sobotę porozmawiać uczestnicy XI Parady Schumana.
Motywem przewodnim tegorocznej parady jest 60-lecie uchwalenia Planu Schumana. Zaakcentowana będzie
też problematyka osób niepełnosprawnych.

*Szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek i b. premier Tadeusz Mazowiecki to niektóre z osób, z którymi będą mogli w sobotę porozmawiać uczestnicy XI Parady Schumana. Motywem przewodnim tegorocznej parady jest 60-lecie uchwalenia Planu Schumana. Zaakcentowana będzie też problematyka osób niepełnosprawnych. *

Barwny pochód wyruszy o godz. 12. z Placu Zamkowego i przejdzie Traktem Królewskim do Nowego Światu, gdzie zorganizowane będzie Miasteczko Europejskie. W tym roku złoży się na nie około 30 stoisk - poinformowała PAP Karolina Rogula z Fundacji im. Schumana.

Stoiska otwoarzą m.in.: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego oraz organizacje zrzeszające osoby niepełnosprawne i działające na ich rzecz, w tym Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji.

"Obecność na paradzie potwierdzili przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Tadeusz Mazowiecki. Ale to, co jest ważne, to młodzi ludzie, którzy przyjeżdżają do Warszawy specjalnie na ten dzień. Parada jest takim ciekawym miejscem, gdzie świat wielkiej polityki spotyka się z Kowalskim" - powiedziała na środowej konferencji prasowej prezes fundacji Anna Radwan-Roehrenschef. "Będzie na pewno barwnie, kolorowo, obywatelsko, pozytywnie" - dodała.

Jak zaznaczyła, tegoroczna parada będzie okazją do zwrócenia uwagi m.in. na problemy ludzi niepełnosprawnych. Fundacja zdecydowała się zaprosić do współpracy Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. "Mamy nadzieję, że dzięki paradzie ich postulaty będą lepiej słyszane" - powiedziała Radwan-Roehrenschef.

"To wielki gest ze strony fundacji im. R. Schumana, która w tym roku postanowiła wzbogacić przekaz wszystkich uroczystości związanych z dniami europejskim o aspekt integracji z osobami niepełnosprawnymi" - powiedziała PAP Justyna Stańczuk z Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Jak zaznaczyła, parada to dobra okazja, by pokazać, że kilkanaście procent polskiego społeczeństwa to osoby w różny sposób niepełnosprawne. "Niech oni też przejdą w paradzie i zaznaczą swoją obecność w tym święcie europejskim" - dodała. Poinformowała, że Stowarzyszenie zaprosiło do udziału w Paradzie Schumana ponad 200 organizacji zrzeszających osoby niepełnosprawne.

Tegoroczne obchody przypadającego 9 maja Dnia Europy w Polsce rozpoczną się już w piątek. Tego dnia odbędzie się seminarium "Moda na sukces? Wolontariat - szanse i wyzwania". Jak mówiła prezes fundacji im. R. Schumana, będzie ono dotyczyło m.in. przygotowań do prezydencji naszego kraju w Radzie Europejskiej, która przypada w 2011 roku czyli Europejskim Roku Wolontariatu.

Wydarzeniem bezpośrednio poprzedzającym paradę będzie debata "Dla Europy. Czy Europa potrzebuje nowego Planu Schumana?", która odbędzie się w sobotę na Zamku Królewskim. W dyskusji wezmą udział m.in. przewodniczący Rady Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana, były premier Tadeusz Mazowiecki oraz komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski i minister finansów Jacek Rostowski.

Dyskusja będzie się skupiać na kwestii solidarności europejskiej w kontekście kryzysu gospodarczego w Grecji oraz 60-lecia Planu Schumana. "Myślę, że pojawi się też wątek, jak sytuacja w Grecji wpłynie na potencjalna dyskusję w Polsce na temat wprowadzenia wspólnej waluty europejskiej w naszym kraju" - powiedziała Radwan-Roehrenschef.

Elementem tegorocznych obchodów Dnia Europy będzie też wystawa "Plan Schumana w karykaturze i propagandzie", której celem jest pokazanie, w jaki sposób polska propaganda lat 50. przedstawiała politykę krajów zachodniej Europy, ich przywódców i idee wspólnotowe, w szczególności Plan Schumana. Wystawę będzie można obejrzeć od 7 do 14 maja w warszawskim Domu Spotkań z Historią. W tym samym miejscu w sobotę specjalnie dla dzieci będzie zorganizowane spotkanie edukacyjne na temat Unii Europejskiej.

Fundacja wspólnie z partnerami - m.in. Fundacją im. Konrada Adenauera, Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Telekomunikacją Polską S.A. i Europejską Grupą Ubezpieczeniową EUREKO - przygotowała quizy, konkursy, występy artystyczne oraz rozmowy z ekspertami. Będzie można wygrać m.in. bilet na przejazd w obie strony pociągiem Berlin-Warszawa-Express. W Miasteczku Europejskim odbędą się także prawybory prezydenckie.

Polskie Spotkania Europejskie, w ramach których odbywa się Parada Schumana, po raz pierwszy odbyły się 17 lat temu. Początkowo ograniczały się jedynie do konferencji. Parada Schumana pierwszy raz przeszła ulicami Warszawy w 2000 roku i była elementem kampanii społecznej przed referendum akcesyjnym, które odbyło się trzy lata później.

Robert Schuman (1886-1963) minister spraw zagranicznych Francji i twórca powojennego planu pojednania między Francją i Niemcami jest uznawany za jednego z twórców zjednoczonej Europy. Schuman, we współpracy z Jeanem Monnetem i kanclerzem Niemiec Konradem Adenauerem, doprowadził do porozumienia między Francją a Niemcami w sprawie wspólnego zarządzania przemysłami stalowym i węglowym na terenie Zagłębia Ruhry. W ten sposób powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali. Plan Schumana ogłoszono 9 maja 1950 roku. Dla upamiętnienia tego dnia 9 maja obchodzony jest jako Dzień Europy. (PAP)

mzk/ mok/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)