Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W sobotę Warszawski Dzień Testowania na HIV

0
Podziel się:

W Polsce dotychczas wykryto ponad 12 tys. przypadków HIV i prawie 2,2 tys. zachorowań na AIDS, jednak szacuje się, że zarażonych wirusem może być nawet 30 tys. osób. Oznacza to, że ok. dwie trzecie osób z HIV może nie wiedzieć o zakażeniu. W sobotę odbędzie się Warszawski Dzień Testowania na HIV.

W Polsce dotychczas wykryto ponad 12 tys. przypadków HIV i prawie 2,2 tys. zachorowań na AIDS, jednak szacuje się, że zarażonych wirusem może być nawet 30 tys. osób. Oznacza to, że ok. dwie trzecie osób z HIV może nie wiedzieć o zakażeniu. W sobotę odbędzie się Warszawski Dzień Testowania na HIV.

Będzie można bezpłatnie i anonimowo zrobić test na HIV i jeszcze tego samego dnia otrzymać wynik. W centrum Warszawy, w punkcie konsultacyjno-diagnostycznym (PKD) przy ulicy Chmielnej, niemal przez cały dzień (godz. 11-17) dyżurować będą specjaliści do spraw HIV/AIDS, którzy odpowiedzą na każde pytanie.

Jeśli kiedykolwiek miałeś kontakty seksualne z osobą, o której nie wiedziałeś czy jest zakażona, albo z osobą, która miała wielu partnerów seksualnych, jeśli sam miałeś wielu parterów seksualnych lub kiedykolwiek straciłeś kontrolę nad swoim zachowaniem (pod wpływem alkoholu, narkotyków itp.), warto wykonać test na HIV - przekonuje Krajowe Centrum ds. AIDS. To tylko niektóre z ryzykownych zachowań będących obecnie głównymi drogami zakażeń HIV.

Według ekspertów Polacy mają wiedzę na temat HIV/AIDS, nie stosują jej jednak w życiu codziennym i nie odnoszą możliwości zakażenia HIV do siebie. Jak podkreśla dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS Anna Marzec-Bogusławska, podstawowym problemem w Polsce, jeśli chodzi o HIV/AIDS jest "demokratyzacja ryzyka" - nie mówi się już o grupach ryzyka, tylko o ryzykownych zachowaniach.

Zmienia się także specyfika epidemii - obecnie główną drogą zakażeń HIV w Polsce są ryzykowne kontakty seksualne - kiedyś było to używanie dożylnych środków odurzających. Obserwujemy także "feminizację" problemu HIV/AIDS - 30 proc. nowych zakażonych to kobiety. Coraz więcej zakażonych HIV to ludzie młodzi - w grupie wiekowej od 18 do 39 lat - z przewagą osób młodszych, do 29. roku życia.

Choć test na HIV można zrobić anonimowo i bezpłatnie przez cały rok w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (obecnie jest ich 24 w całej Polsce), w dniu testowania z tej możliwości korzysta znacznie więcej osób niż zwykle - przekonuje przewodnicząca Społecznego Komitetu ds. AIDS Grażyna Konieczny, organizator akcji.

Podkreśla, że dziś dodatni wynik testu nie oznacza "wyroku śmierci". Zakażenie HIV jest w tej chwili zakażeniem przewlekłym, można kontrolować jego przebieg i zaproponować leczenie wtedy, kiedy będzie potrzebne. Dostępne są bezpłatne leki spowalniające jego rozwój (leki antyretrowirusowe). "Z HIV można żyć długo i cieszyć się dobrym zdrowiem" - podkreśla Konieczny.

Wykonanie testu w PKD jest zawsze okazją do rozmowy o wątpliwościach dotyczących HIV/AIDS, rozwiania mitów i profilaktyki. W sobotę w PKD będzie pracować jednocześnie czterech doradców - ekspertów ds. HIV/AIDS posiadających certyfikaty Ministerstwa Zdrowia.

"Każda osoba, która przyjdzie wykonać test, będzie mogła porozmawiać zarówno przed, jak i po teście. Jeśli okaże się, że wynik testu przesiewowego będzie dodatni - co nie oznacza jeszcze wykrycia zakażenia HIV - zostanie wykonane dodatkowe badanie i otrzymamy ostateczny wynik za kilka dni. Jeśli zakażenie zostanie potwierdzone, warto jak najszybciej skontaktować się z lekarzem specjalistą. Istnieje też dobra oferta pomocy poza poradniami specjalistycznymi (grupy wsparcia, salony akceptacji, poradnictwo indywidualne) dla osób zakażonych oraz ich bliskich. O wszystkich możliwościach osoby, które znajdą się w takiej sytuacji, zostaną poinformowane" - zapewnia Konieczny.

Od 1985 r. - który uznawany jest za początek epidemii w Polsce - wykryto 12 068 zakażeń HIV, z czego 5 476 wśród osób stosujących dożylnie środki psychoaktywne (45 proc.). Stwierdzono 2 189 zachorowań na AIDS, a 962 chorych zmarło.

Krajowe Centrum ds. AIDS szacuje, że z HIV i AIDS żyje ok. 30-35 tys. osób. Rocznie wykrywa się ok. 750 nowych zakażeń HIV, w zeszłym roku było ich 809. Statystycznie codziennie w Polsce dwie osoby dowiadują się o swoim zakażeniu HIV. Na blisko 20,5 tys. testów wykonanych w zeszłym roku w PKD, otrzymano 246 wyników dodatnich. (PAP)

akw/ malk/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)