Notowania

święto
10.06.2009 14:38

W środę po raz pierwszy obchodzono Święto Małopolski

W środę po raz pierwszy obchodzono Święto Małopolski, ustanowione w marcu tego roku przez sejmik województwa, by "budować małopolską wspólnotę oraz umacniać tworzące ją więzy".

Podziel się
Dodaj komentarz

W środę po raz pierwszy obchodzono Święto Małopolski, ustanowione w marcu tego roku przez sejmik województwa, by "budować małopolską wspólnotę oraz umacniać tworzące ją więzy".

Jak podkreślił podczas uroczystej sesji sejmiku województwa wicemarszałek regionu Roman Ciepiela, ustanowienie tego święta w obecnym roku ma szczególny wymiar: trzydzieści lat temu papież Jan Paweł II odprawił mszę św. na krakowskich Błoniach, dwadzieścia lat temu Polska odzyskała wolność, a dziesięć lat temu powstał samorząd województwa.

Marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara, który po ciężkim wypadku na nartach w Austrii przebywa na rehabilitacji, nagrał specjalne przesłanie, które wyświetlono podczas sesji. Nawara podkreślił, że 10 lat województwa stanowi wyraźny dowód, że samorząd funkcjonuje całkiem nieźle. "Świadczy o tym poprawiająca się jakość życia Małopolan" - powiedział.

"10 lat temu powołaliśmy powiaty i województwa. Na administracyjnej mapie Polski pojawiła się Małopolska. Wierzę, że pojawiła się nie tylko na mapie, ale także zagościła w naszych umysłach, bo przecież w naszych sercach była zawsze" - dodał Nawara.

Podczas uroczystej sesji sejmiku województwa ustanowiona została też odznaka honorowa - medal "Zasłużony dla Województwa Małopolskiego Palatinatus Poloniae Minoris Meriti".

Wcześniej na skwerze przed Urzędem Marszałkowskim przy ul. Racławickiej władze województwa zasadziły dąb. Drzewo poświęcone przez papieża Benedykta XVI ma przypominać o "papieskim fundamencie Święta Małopolski".

W ramach obchodów Święta Małopolski w ciągu kolejnych dni odbędą się m.in. cztery koncerty w różnych miejscowościach regionu. Ich ideą jest prezentacja wielokulturowości Małopolski oraz promocja głównych atutów regionu: atrakcyjności turystycznej i dziedzictwa kulturowego. (PAP)

rgr/ ura/ jbr/

Tagi: święto, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz