Notowania

wiadomości
03.09.2013 17:07

W środę prezydent Indonezji z wizytą w Warszawie

W środę z oficjalną wizytą do Warszawy przybędzie prezydent Indonezji Susilo Bambang Yudhoyono wraz z małżonką. Spotka się z prezydentem Bronisławem Komorowskim, premierem Donaldem Tuskiem i marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem.

Podziel się
Dodaj komentarz

W środę z oficjalną wizytą do Warszawy przybędzie prezydent Indonezji Susilo Bambang Yudhoyono wraz z małżonką. Spotka się z prezydentem Bronisławem Komorowskim, premierem Donaldem Tuskiem i marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem.

Wizyta prezydenta Indonezji rozpocznie się od oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Następnie zaplanowane są rozmowy par prezydenckich i rozmowy delegacji.

Następnie w obecności Komorowskiego i Yudhoyono podpisane zostaną porozumienia dwustronne między Polską a Indonezją. Po uroczystości prezydenci spotkają się z dziennikarzami.

Po południu Yudhoyono będzie rozmawiał z marszałkiem Senatu oraz szefem polskiego rządu. W środę wieczorem Komorowski wyda oficjalny obiad na cześć prezydenta Indonezji.

Poprzednia wizyta prezydenta Indonezji w Polsce miała miejsce w 2003 r., kiedy to nasz kraj odwiedziła prezydent Megawati Sukarnoputri. W 2004 r. z wizytą w Dżakarcie był prezydent Aleksander Kwaśniewski.

MSZ informuje na swojej stronie internetowej, że Polska i Republika Indonezji nawiązały stosunki dyplomatyczne we wrześniu 1955 r.; polska ambasada w Dżakarcie została otwarta w 1956 r., a ambasada Indonezji w Warszawie w 1960 r.

Indonezja jest istotnym partnerem Polski w ramach promocji demokracji i praw człowieka na świecie - podkreśla resort spraw zagranicznych. W 2010 r. minister spraw zagranicznych Indonezji Marty Muliana Natalegawa uczestniczył w szczycie z okazji 10-lecia Wspólnoty Demokracji w Krakowie.

Ważnym wspólnym projektem współpracy z tego obszaru była zorganizowana w 2011 r. przez MSZ, MKiDN oraz Ambasadę Indonezji w Warszawie, konferencja nt. dialogu międzykulturowego i międzywyznaniowego, w której udział wzięli eksperci ze świata nauki, religii i polityki, reprezentujący Polskę, Indonezję oraz inne kraje z regionu Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu.

Indonezja jest republiką parlamentarno-prezydencką, w której głową państwa i jednocześnie szefem rządu jest prezydent wybierany na okres 5 lat w wyborach powszechnych. Władza ustawodawcza należy do parlamentu, również o 5-letniej kadencji. Rząd pod kierownictwem prezydenta sprawuje władzę wykonawczą.

Ministerstwo Gospodarki podkreśla na swojej stronie internetowej, że wielkość terytorium, liczba ludności, potencjał ekonomiczny, olbrzymie zasoby surowców naturalnych oraz strategiczne położenie Indonezji stanowią perspektywiczny i ważny obszar dla kontaktów gospodarczych między naszymi krajami.

W 2011 roku Indonezja znalazła się na 69 pozycji pod względem wartości polskiego eksportu i na 34 pod względem wielkości importu. Indonezja znajduje się na 14 miejscu wśród krajów, z którymi Polska odnotowała największe saldo ujemne w obrotach handlowych.

Główne towary eksportowane z Polski do Indonezji w 2011 r. to produkty przemysłu chemicznego, maszyny i urządzenia mechaniczne i elektryczne, produkty pochodzenia zwierzęcego. Z kolei Polska importuje z Indonezji głównie tworzywa sztuczne, kauczuk i wyroby z kauczuku, maszyny i urządzenia mechaniczne i elektryczne, materiały i wyroby włókiennicze, produkty przemysłu chemicznego obuwie i galanterię, drewno i wyroby z drewna.(PAP)

ajg/ mzk/ par/ mow/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz