Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W środę Sikorski przekaże Węgrom prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej

0
Podziel się:

Szef MSZ Radosław Sikorski udaje się w środę z jednodniową wizytą do
Budapesztu, gdzie spotka się m.in. z ministrem spraw zagranicznych Węgier Janosem Martonyim.
Sikorski symbolicznie przekaże szefowi węgierskiej dyplomacji przewodnictwo w Grupie
Wyszehradzkiej.

Szef MSZ Radosław Sikorski udaje się w środę z jednodniową wizytą do Budapesztu, gdzie spotka się m.in. z ministrem spraw zagranicznych Węgier Janosem Martonyim. Sikorski symbolicznie przekaże szefowi węgierskiej dyplomacji przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej.

Roczna polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej kończy się w czerwcu. 1 lipca przewodnictwo w Grupie tworzonej przez Polskę, Słowację, Czechy i Węgry przejmuje Budapeszt.

"Minister Sikorski podczas spotkania z ministrem Martonyim podkreśli to, co się udało osiągnąć w trakcie roku polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej" - powiedział we wtorek PAP rzecznik MSZ Marcin Bosacki.

Jak zaznaczył, Sikorski będzie mówił o udanej współpracy krajów Grupy Wyszehradzkiej w negocjacjach nad nową wieloletnią perspektywą budżetową UE na lata 2014-20; zwróci także uwagę na podpisanie deklaracji o powstaniu regionalnego rynku gazu w państwach wyszehradzkich, co - jak zaznaczył - jest kluczowe dla bezpieczeństwa energetycznego i w perspektywie obniżki cen gazu.

Kolejnym osiągnięciem polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej, o którym będzie mówił Sikorski, jest wzmocnienie marki Grupy m.in. poprzez organizację marcowego szczytu z udziałem prezydenta Francji Francois Hollande'a i kanclerz Niemiec Angeli Merkel, a także niedawnego szczytu premierów Grupy Wyszehradzkiej z udziałem premiera Japonii Shinzo Abe.

"Następna rzecz, którą cała Grupa Wyszehradzka bardzo aktywnie zajmowała się przez okres polskiego przewodnictwa, to nacisk na Partnerstwo Wschodnie przed listopadowym szczytem w Wilnie, zwłaszcza pomoc w negocjacjach z Ukrainą, Mołdawią, Armenią i Gruzją w kwestii umów stowarzyszeniowych" - powiedział Bosacki.

Jak podkreślił, Polska ma nadzieję, że "wszystkie te dziedziny działań Grupy Wyszehradzkiej będą przez przewodnictwo węgierskie kontynuowane".

Po spotkaniu Sikorski i Martonyi udadzą się do Muzeum Wojskowości, gdzie odbędzie się ceremonia uroczystego przekazania polskiej stronie jednego z nielicznych istniejących na świecie egzemplarzy przedwojennego polskiego karabinu MORS.

Drugim istotnym punktem wizyty szefa polskiego MSZ w Budapeszcie - powiedział Bosacki - będzie spotkanie trójstronne polsko-węgiersko-chorwackie na pięć dni przed wejściem Chorwacji do UE. Chorwację będzie na nim reprezentował minister sprawiedliwości Orsat Miljenić. Sikorski, Martonyi oraz Miljenić wezmą udział w dyskusji panelowej, która odbędzie się w siedzibie węgierskiego MSZ.

UE podpisała traktat akcesyjny z Chorwacją w grudniu 2011 roku. Datę jej przystąpienia do UE wyznaczono na 1 lipca 2013 roku. Po Słowenii, która przystąpiła do Wspólnoty w 2004 r., Chorwacja ma być drugim państwem byłej Jugosławii w Unii i 28. członkiem UE.

Grupa Wyszehradzka została powołana w 1991 r. Zrzesza cztery państwa: Polskę, Czechy, Słowację i Węgry. Jej celem jest m.in. pogłębianie współpracy między tymi krajami. (PAP)

mzk/ eaw/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)