Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W środę w komisji pierwsze czytanie projektu noweli ustawy refundacyjnej

0
Podziel się:

Sejmowa komisja zdrowia zajmie się w środę rządowym projektem nowelizacji
ustawy refundacyjnej. Znosi on m.in. kary dla lekarzy za niewłaściwe wypisanie recept.

Sejmowa komisja zdrowia zajmie się w środę rządowym projektem nowelizacji ustawy refundacyjnej. Znosi on m.in. kary dla lekarzy za niewłaściwe wypisanie recept.

Nowelizacji tych przepisów domagało się środowisko lekarskie, którego część prowadzi od 1 stycznia protest pieczątkowy. Mimo przedstawienia projektu nowelizacji, protest nie został zawieszony.

W środę prezesi 33 towarzystw lekarskich skierowali do rządu apel o jak najszybsze znowelizowanie ustawy.

"Protest środowiska lekarskiego przeciwko biurokratyczno-represyjnym zapisom ustawy o refundacji, a także przeciwko wynikającym z tych przepisów praktykom NFZ, które powodują ograniczanie czasu poświęcanego przez lekarzy pacjentom i podważają wzajemne zaufanie w relacjach pacjent lekarz, a w efekcie są szkodliwe dla pacjentów, wskazuje na bardzo pilną potrzebę zmian w tym zakresie" - napisali lekarze.

Prezesi towarzystw uznali, że najpilniejsze działania powinny obejmować skreślenie ust. 8 w art. 48 ustawy refundacyjnej, czyli zapisów o karaniu lekarzy za błędne wypisanie recepty. Lekarze postulują ponadto zmianę definicji kategorii dostępności refundacyjnej z +w całym zakresie zarejestrowanych wskazań i przeznaczeń+ na +w całym zakresie zastosowań zgodnych z aktualną wiedzą medyczną+ (art. 6 ww. ustawy).

Zgodnie z projektem noweli, z ustawy refundacyjnej zostanie usunięty ustęp 8 art. 48. Przewidywał on, że jeśli lekarz błędnie wypisze receptę, będzie zobowiązany do zwrotu kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami. Chodzi o przypadki wypisania recepty np. nieuzasadnionej względami medycznymi lub niezgodnej z listą leków refundowanych, a także niezgodnie z uprawnieniami pacjenta. Lekarze, którzy do chwili wejścia w życie nowych przepisów wystawili taką receptę, będą objęci abolicją.

Ministerstwo zdrowia proponuje też zmianę rozporządzenia ws. recept. Lekarze nie musieliby wpisywać na recepcie poziomu odpłatności za leki mające jeden poziom refundacji. Leków, które będą wymagały wpisania przez lekarza na recepcie poziomu refundacji, będzie ok. 200.

Istotną zmianą jest także wprowadzenie możliwości objęcia (na podstawie decyzji podejmowanej przez ministra zdrowia) refundacją leku o wskazaniach do stosowania, dawkowania lub sposobu podawania innych niż jest to określone w charakterystyce produktu leczniczego.

W projekcie noweli ustawy refundacyjnej wprowadzono też możliwość ogłaszania kolejnych obwieszczeń z listą leków refundowanych "co najmniej raz na dwa miesiące", czyli częściej niż według obecnych przepisów przewidujących sztywny termin - "co dwa miesiące".

Projekt przewiduje również dla aptek możliwość odwołania od decyzji kontrolera NFZ do prezesa Funduszu.

Zmieniono także sposób naliczania marży detalicznej dla leków sprowadzanych z zagranicy. Chodzi o tzw. import docelowy leku dla konkretnego pacjenta, realizowany na podstawie szczegółowych i zweryfikowanych zaleceń lekarza. Zrównano marżę detaliczną dla tych leków z marżą detaliczną obowiązującą dla pozostałych rodzajów leków, dzięki czemu pacjenci mają mieć większy dostęp do tych środków.

Jeżeli Sejm na rozpoczętym w środę posiedzeniu uchwali nowelizację, wówczas trafi ona do Senatu. Najbliższe posiedzenie tej izby zaplanowano na 1 lutego.

Zdaniem protestujących lekarzy, obowiązujące od 1 stycznia przepisy refundacyjne są zbyt restrykcyjne i nakładają na medyków biurokratyczne obowiązki. Nieprawidłowe wypełnienie recept zagrożone jest karami - podkreślają. Lekarze prowadzący od 1 stycznia protest stawiają na receptach pieczątki: "Refundacja do decyzji NFZ". Spowodowało to, że część pacjentów, pomimo posiadanego prawa do wykupienia leków ze zniżką, musi płacić za nie więcej.(PAP)

bpi/ bos/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)