Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W stolicy zakończyły się obchody XIII Dnia Papieskiego

0
Podziel się

Modlitwą Apel Miasta Warszawy z papieżem Franciszkiem "za pokój na świecie
i za poległych mieszkańców Warszawy" oraz koncertem galowym - zakończyły się w stolicy niedzielne
obchody XIII Dnia Papieskiego. Według organizatorów w Warszawie wzięło w nim udział ok. 3 tys.
osób.

bEpFQrfp

Modlitwą Apel Miasta Warszawy z papieżem Franciszkiem "za pokój na świecie i za poległych mieszkańców Warszawy" oraz koncertem galowym - zakończyły się w stolicy niedzielne obchody XIII Dnia Papieskiego. Według organizatorów w Warszawie wzięło w nim udział ok. 3 tys. osób.

Pomysłodawcą i organizatorem Dnia Papieskiego jest Fundacja Konferencji Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Tegoroczne hasło to "Jan Paweł II - papież dialogu". Obchody XIII Dnia Papieskiego odbywały się w całej Polsce.

W Warszawie rozpoczęła je msza św. w bazylice Św. Krzyża. Po południu przed kościołem św. Anny odbył się koncert, a także modlitwa - Apel Miasta Warszawy z Ojcem Świętym Franciszkiem, w którym wzięli udział m.in. nuncjusz apostolski w Polsce Celestino Migliore oraz przewodniczący Rady Fundacji kard. Kazimierz Nycz.

bEpFQrfr

W czasie apelu zostało odtworzone nagranie słów papieża Franciszka o pokój z 1 września tego roku. "Chciałbym wyrazić krzyk wznoszący się z rosnącym niepokojem z każdego zakątka ziemi, z każdego narodu, z serca każdego człowieka, z jednej wielkiej rodziny jaką jest ludzkość. Jest to wołanie o pokój. Jest to wołanie z mocą. Chcemy świata pokojowego. Chcemy być ludźmi pokoju. Chcemy, aby w tym naszym społeczeństwie dręczonym podziałami, konfliktami, panował pokój. Nigdy więcej wojny! Nigdy więcej wojny! Pokój jest zbyt cennym darem. Trzeba go szerzyć i chronić" - powiedział Franciszek.

"Jest mocne i naglące wezwanie, które kieruję do całego Kościoła katolickiego, a które rozszerzam na wszystkich chrześcijan innych wyznań - mężczyzn i kobiety wszystkich religii, a także do tych braci i sióstr, którzy nie wierzą. Pokój jest dobrem przekraczającym wszelkie bariery, ponieważ jest dobrem całej ludzkości. Powtarzam głośno. To nie kultura wsparcia. To nie kultura konfliktu buduje współżycie w narodach i miedzy narodami, ale kultura spotkania, kultura dialogu jest jedyną drogą do pokoju. Niech wołanie o pokój wzniesie się głośno, aby dotarło do serc wszystkich ludzi i aby wszyscy złożyli broń i pozwolili, by kierowało nim pragnienie pokoju"- mówił papież.

Kard. Nycz podkreślił, że w czasie Dnia Papieskiego modliliśmy się przede wszystkim za Warszawę, ale modliliśmy się w intencji wszystkich spraw, które leżą papieżowi głęboko na sercu. "Wiemy, że taką sprawą jest pokój na Bliskim Wschodzie, pokój w Syrii i w różnych innych miejscach świata" - mówił metropolita warszawski.

Nawiązując do hasła Dnia Papieskiego, kard. Nycz podkreślił, że "każdy człowiek, który zamyka się w sobie, zamyka się na innych, staje się uboższy, świat staje się uboższy wokół niego". Dodał, że papież Jan Paweł II wiedział o tym doskonale. "I dlatego szedł z Ewangelią wszędzie. Dlatego mówimy o nim +papież dialogu+. I tak przeżywamy tegoroczny Dzień Papieski" - zaznaczył metropolita warszawski.

bEpFQrfx

Podkreślił jednocześnie, że przeżywamy go też z nadzieją i radością, ponieważ za pół roku będziemy przeżywać jego kanonizację w Rzymie. "To nasze spotkanie dzisiaj w różnych miejscach w Polsce ma charakter pewnego duchowego przygotowania do tego ważnego wydarzenia" - mówił kard. Nycz.

Apel został przygotowany przez stypendystów Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia - młodzież śpiewem modliła się o pokój i za ludzi, którzy wspierają Fundację. Jego główną część stanowiły utwory muzyczne, przeplatane tekstami Jana Pawła II.

Tomasz Reczko z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia poinformował PAP, że w tegorocznym dniu papieskim w Warszawie wzięło udział ok. 3 tys. osób. Dodał, że w Warszawie pieniądze na stypendia zbierało ok. 3 tys. wolontariuszy.

Głównym celem Dnia Papieskiego jest przybliżanie postaci i nauczania Jana Pawła II oraz zbiórka pieniędzy na stypendia dla utalentowanej młodzieży z ubogich terenów wiejskich i małych miast. Kwestę prowadziło w całej Polsce ponad 100 tys. wolontariuszy.

bEpFQrfy

Dzień 16 października - dzień wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową - został ustanowiony świętem państwowym przez Sejm RP w lipcu 2005 roku w hołdzie papieżowi. Natomiast Dzień Papieski obchodzony jest w Kościele katolickim w Polsce od 2001 roku, zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru. (PAP)

skz/ jbr/

bEpFQrfS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)