Notowania

wiadomości
15.06.2012 13:24

W Światowy Dzień Wiatru promowano energetykę odnawialną

Polskie elektrownie wiatrowe wyprodukują w tym roku tyle energii, ile rocznie zużywa Warszawa - szacuje Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, które z okazji obchodzonego w piątek Światowego Dnia Wiatru rozpoczęło kampanię promującą energetykę odnawialną.

Podziel się
Dodaj komentarz

Polskie elektrownie wiatrowe wyprodukują w tym roku tyle energii, ile rocznie zużywa Warszawa - szacuje Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, które z okazji obchodzonego w piątek Światowego Dnia Wiatru rozpoczęło kampanię promującą energetykę odnawialną.

Happeningi pod hasłem "Łapiemy dobrą energię wiatru" odbyły się w piątek w dziewięciu największych miastach kraju. Towarzyszyły im konkursy i wystawy promujące rozwój odnawialnych źródeł energii. Przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej rozdawali dzieciom wiatraczki, a dorosłym ulotki i materiały informacyjne.

"Chcemy pokazać, jak ogromne zasoby odnawialnej energii posiadamy i jak niestety niewiele z niej wykorzystujemy. Energia wiatrowa jest nie tylko ekologiczna, ale i opłacalna ekonomicznie" - powiedział Piotr Biniek z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, które koordynuje w Polsce obchody Światowego Dnia Wiatru.

Według danych tego stowarzyszenia polskie turbiny wiatrowe wyprodukują w tym roku 6 TWh (terawatogodzin) energii. Tyle energii rocznie zużywa Warszawa.

Obecnie w kraju istnieje 590 farm wiatrowych i wiatraków, które mają łącznie blisko 2 tys. megawatów zainstalowanej mocy energii odnawialnej. To dziesięciokrotnie mniej niż w Hiszpanii, gdzie wiatraki pokrywają nawet 53 proc. zapotrzebowania na prąd.

Unia Europejska zakłada, że w 2020 r. 20 proc. energii pochodzić będzie ze źródeł odnawialnych, w naszym kraju ten udział ma być niższy i wynosić będzie 15 proc.

W Polsce pierwsze turbiny wiatrowe powstały na początku lat 90. Za najlepsze tereny do budowy takich elektrowni uznawane jest wybrzeże morza Bałtyckiego, Suwalszczyzna, Beskid Śląski i Żywiecki, Bieszczady i Podgórze Dynowskie oraz Mazowsze i środkowa cześć Wielkopolski.

Energię odnawialną promują przepisy prawa; sprzedawcy mają obowiązek zakupu energii z odnawialnych źródeł. Środki na dofinansowanie budowy elektrowni wiatrowych przyznaje m.in. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

Budowie przemysłowych farm wiatrowych sprzeciwia się część organizacji ekologicznych, które opowiadają się za małymi, przydomowymi elektrowniami. "Energię wiatrową trzeba wykorzystywać w sposób racjonalny, aby nie zagrozić zdrowiu ludzi i nie zepsuć krajobrazu" - powiedział PAP Marek Jasudowicz z Koalicji Bezpieczna Energia.

Zdaniem Piotra Bińka z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej jest naturalne, że inwestycje w energetykę wiatrową wzbudzają - "jak wszystko, co nowe" - obawy i kontrowersje.

Dlatego stowarzyszenie rozpoczyna kampanię "Lato z Wiatrakami" i zachęca do zwiedzania parków wiatrowych. "To najlepszy sposób, aby wyrobić sobie własne zdanie. Każdy będzie mógł z bliska zobaczyć, jak pracuje nowoczesna turbina wiatrowa i ocenić, jaki faktyczny hałas generuje" - powiedział Biniek.(PAP)

mbo/ je/ ura/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz