Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Teatrze Wybrzeże w Gdańsku wystawa poświęcona Joannie Bogackiej

0
Podziel się:

W foyer Teatru Wybrzeże w Gdańsku w poniedziałek otwarta zostanie wystawa
poświęcona zmarłej w listopadzie ubiegłego roku aktorce Joannie Bogackiej. Artystka była przez
wiele lat związana z gdańską sceną, grała też w filmach i serialach telewizyjnych.

W foyer Teatru Wybrzeże w Gdańsku w poniedziałek otwarta zostanie wystawa poświęcona zmarłej w listopadzie ubiegłego roku aktorce Joannie Bogackiej. Artystka była przez wiele lat związana z gdańską sceną, grała też w filmach i serialach telewizyjnych.

"Na wystawie zaprezentujemy kilkadziesiąt zdjęć z większości spektakli Teatru Wybrzeże, w których występowała Joanna Bogacka" - poinformował rzecznik prasowy teatru Grzegorz Kwiatkowski.

Jej ważniejsze role w Teatrze Wybrzeże to m.in. Dila w "Cmentarzysku samochodów" Arrabala, Alina-Atessa w "Samuelu Zborowskim" Słowackiego, Olivia w "Wieczorze Trzech Króli" Szekspira, Arkadina w "Mewie" Czechowa, Matka w "Ślubie" i Księżna w "Operetce" Gombrowicza, Agafia w "Ożenku" Gogola, Panna Aniela w "Damach i huzarach" Fredry", Lady Croom w "Arkadii" Stopparda, Elżbieta w "Personie" Bergmana, Nelly w "Opowieściach Hollywoodu" Hamptona.

Ostatnią rolą Bogackiej była tytułowa kreacja w "Babie Chanel" Kolady. Premiera tego spektaklu odbyła się w sierpniu 2012 roku.

Ekspozycja zdjęć w teatrze potrwa do połowy marca.

Joanna Bogacka urodziła się 17 grudnia 1945 roku w Gdańsku. W 1968 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi i w tym samym roku zaczęła pracę w Teatrze Wybrzeże.

"Urodziłam się w Gdańsku przez przypadek. I tak tu zostałam. Pracowałam w teatrach Krakowa i Warszawy. Wielokrotnie proponowano mi bardzo dobre stałe angaże w tych miastach, ale zawsze wracałam do Trójmiasta. Zastanawiałam się często, dlaczego to robię i nie znajdowałam odpowiedzi ... Teraz już wiem! Po prostu kocham to miasto. Prawie tak jak moich synów, rodzinę i ten szalony diabelski zawód" - wspominała aktorka w jednym z wywiadów.

Dla Trójmiasta odrzuciła propozycje, o których inni aktorzy marzą całe życie: odmówiła Tadeuszowi Łomnickiemu, kiedy zakładał Teatr na Woli i Maciejowi Prusowi, gdy objął Teatr Dramatyczny w Warszawie.

Bogacka pytana o talent powiedziała kiedyś, że go wcale nie posiada. "Byłam zdolna i niezwykle pracowita. Stąd ułuda, że to talent. Wszystko muszę zdobyć wielką pracą" - mówiła.

Była laureatką kilkunastu nagród aktorskich na ogólnopolskich festiwalach teatralnych.

Przez krótki okres czasu Bogacka była związana również z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (1974-1975 oraz 1996) i Teatrem Dramatycznym w Warszawie (1991). Od 1996 roku współpracowała również z sopockim Teatrem Atelier oraz warszawską Sceną Prezentacje.

Bogacka zagrała też kilkadziesiąt ról telewizyjnych i filmowych. Wystąpiła m.in. w filmie "Linia" (1974) w reż. Kazimierza Kutza, "Sto koni do stu brzegów" (1978) w reż. Zbigniewa Kuźmińskiego, "Koniec sezonu na lody" (1987) w reż. Sylwestra Szyszko. Wystąpiła też w serialach m.in. "Szaleństwo Majki Skowron", "07 zgłoś się", "W piątą stronę świata", "Tygrysy Europy", "Boża podszewka II", "Barwy szczęścia", "Na dobre i na złe", "Ekipa", "Na kocią łapę", "Siostry".

Aktorka zmarła 26 listopada 2012 roku w Sopocie. (PAP)

rop/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)