Notowania

wiadomości
03.09.2013 18:45

"W ukryciu" i "Ida" w konkursie Warszawskiego Festiwalu Filmowego

Dwa polskie filmy: "W ukryciu" Jana Kidawy-Błońskiego i "Ida" Pawła Pawlikowskiego wezmą udział w międzynarodowym konkursie 29. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Impreza odbędzie się w dniach 11-20 października w Warszawie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dwa polskie filmy: "W ukryciu" Jana Kidawy-Błońskiego i "Ida" Pawła Pawlikowskiego wezmą udział w międzynarodowym konkursie 29. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Impreza odbędzie się w dniach 11-20 października w Warszawie.

O udziale polskich filmów w konkursie 29. edycji WFF poinformowała we wtorek Warszawska Fundacja Filmowa, która organizuje festiwal. Pełna informacja o programie festiwalu - jak zapowiada fundacja - zostanie przedstawiona 25 września.

Film "W ukryciu" wyreżyserował Jan Kidawa-Błoński, twórca znanej "Różyczki", za którą w 2010 r. zdobył Złote Lwy na festiwalu w Gdyni i nagrodę za reżyserię na festiwalu w Moskwie. Pokaz na 29. WFF będzie europejską premierą filmu.

"W ukryciu" opowiada o niezwykłej więzi emocjonalnej między dwiema kobietami: Janiną, mieszkającą z ojcem, młodą, wrażliwą wiolonczelistką oraz Ester, młodą Żydówką, ukrywającą się w piwnicy pod ich mieszkaniem w czasie okupacji. W rolach głównych występują: Magdalena Boczarska, Julia Pogrebińska, Tomasz Kot, Krzysztof Stroiński, Jacek Braciak i Agata Kulesza.

W międzynarodowym konkursie weźmie udział również "Ida" Pawła Pawlikowskiego, reżysera takich filmów jak "Last Resort", "Lato miłości", "Kobiety z piątej dzielnicy". "Ida" to historia młodej zakonnicy, która przed złożeniem ślubów odwiedza swoją ciotkę, a ta odkrywa przed nią mroczną tajemnicę rodziny. W filmie zagrali: Anna Trzebuchowska, Agata Kulesza, Dawid Ogrodnik, Adam Szyszkowski.

Podczas festiwalu widzowie będą mogli też obejrzeć debiut Sebastiana Buttnego pt. "Heavy Mental" opowiadający o współczesnych 30-latkach żyjących w Polsce, a także krótkometrażowy film "Powrót" Ewy Bukowskiej, który opowiada o polskim żołnierzu powracającym z misji wojennej w Afganistanie.

Warszawski Festiwal Filmowy zaliczany jest przez specjalistów do najważniejszych na świecie dorocznych wydarzeń poświęconych kinematografii. W tym roku pokazy filmów zaplanowano na 11-20 października; odbędą się one w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki oraz w Multikinie Złote Tarasy.

Festiwal honorowym patronatem objęli: minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz prezydent Warszawy. WFF jest dotowany przez: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wśród partnerów medialnych festiwalu jest Polska Agencja Prasowa. (PAP)

nno/ mrt/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz