Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W Warszawie o technikach satelitarnych dla bezpieczeństwa

0
Podziel się:

#
dochodzą kolejne wypowiedzi, m.in. komendanta PSP
#

# dochodzą kolejne wypowiedzi, m.in. komendanta PSP #

21.09. Warszawa (PAP) - Techniki satelitarne na rzecz bezpieczeństwa, bezpieczeństwo operacji finansowych oraz wykorzystanie technologii cywilno-wojskowych do ochrony ludności - to główne tematy drugiego, ostatniego dnia Security Research Conference (SRC), która odbywa się w Warszawie.

Konferencja, odbywająca się zawsze w kraju prezydencji, organizowana jest w ramach Siódmego Programu Ramowego, za pomocą którego Unia Europejska finansuje prace badawczo-rozwojowe. Budżet programu to 50 mld euro w latach 2007-2013. Dyskusja dotyczy zarówno przedsięwzięć zrealizowanych dzięki programowi, jak i priorytetów, które zdaniem ekspertów powinny znaleźć się w jego ósmej edycji.

W dyskusji poruszono m.in. temat wykorzystania technik satelitarnych w sektorze bezpieczeństwa. Zagadnienie to będzie omawiane na przykładzie ćwiczeń ratowniczych Carpathex 2011, które w połowie września odbyły się na Podkarpaciu. W ich trakcie służby z Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Ukrainy przećwiczyły m.in. scenariusz, który przewidywał zderzenie pociągu osobowego wiozącego kibiców piłkarskich z pociągiem towarowym wiozącym substancje chemiczne. W programie ćwiczeń była też demonstracja różnorodnych systemów pozyskiwania i udostępniania informacji satelitarnych i geograficznych.

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej Wiesław Leśniakiewicz poinformował w środę, że w tych ćwiczeniach, uczestniczyło w sumie ok. 900 ratowników. Zaznaczył, że wykorzystywanie map satelitarnych było bardzo ważne także podczas powodzi, która nawiedziła Polskę w 2010 r. "W sytuacjach długotrwałych działań ratowniczych, gdzie mamy do czynienia z dużymi terenami, jak podczas powodzi czy pożarów, takie wsparcie ekspertów, m.in. z Centrum Badan Kosmicznych wpływa na efektywność działań ratowniczych, a w konsekwencji na poprawę bezpieczeństwa obywateli" - powiedział.

Geraldine Naja z Europejskiej Agencji Kosmicznej podkreśliła w tym kontekście, że niezmiernie użyteczne w przyszłości będą system GMES monitorujący zmiany klimatyczne, stan wód i atmosfery oraz Europejski System Nawigacji satelitarnej Galileo. GMES ma zacząć działać w 2014 r. i pozwoli m.in. szybciej reagować na kataklizmy. Z kolei Galileo ma być kompatybilny z GPS i rosyjskim GLONASS.

KE ma nadzieję, że pierwsze 18 satelitów znajdzie się na orbicie na przełomie 2014 i 2015 r. dostarczając pierwsze usługi publiczne: policji, służbom granicznym oraz ekipom ratowniczym. Usługi komercyjne mają być dostarczane, gdy do działania będzie gotowe 30 satelitów, z których ma się składać system.

Tematem jednej z sesji było też wykorzystanie technologii podwójnego zastosowania (czyli cywilno-wojskowych) do ochrony ludności przed substancjami chemicznymi, biologicznymi i promieniotwórczymi. Omawiano również bezpieczeństwo operacji finansowych oraz ściganie prania brudnych pieniędzy. Organizatorzy konferencji zwracają uwagę, że stosowanie zaawansowanych technologii w postępowaniu karnym otwiera także dyskusję na temat zachowania praw i wolności obywatelskich.

Prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego prof. Lech Paprzycki, który oficjalnie otworzył Drugi dzień Konferencji SRC, zwrócił uwagę na fakt, że rozwój technologii jest istotny m.in. w postępowaniach karnych. "Jest konieczność efektywnej współpracy organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości co ma przekładać się na bardziej efektywne funkcjonowanie postępowania karnego" - powiedział Paprzycki. Podkreślił, że istnieje potrzeba stworzenia europejskiego instytutu bezpieczeństwa wewnętrznego z siedzibą w gdańskim parku naukowo-technologicznym. "Tu będzie chodziło o koordynowanie i prowadzenie badań nad nowoczesnymi rozwiązaniami, które zostaną następnie wykorzystane na rzecz bezpieczeństwa wewnętrznego" - dodał.

Reprezentujący Biuro Bezpieczeństwa Narodowego gen. Lech Konopka powiedział, że pod koniec 2010 r. prezydent Bronisław Komorowski zainicjował strategiczny przegląd bezpieczeństwa narodowego, czyli całościową ocenę bezpieczeństwa Polski. "Jest to w naszym kraju przedsięwzięcie nowatorskie. W przeglądzie uczestniczą przedstawiciele m.in. uczelni akademickich, instytutów naukowo-badawczych, instytucji pozarządowych, byli szefowie BBN" - mówił Konopka. Jak dodał, w toku dyskusji pojawił się postulat stworzenia rządowej agencji zajmującej się całościowo szeroko rozumianym bezpieczeństwem.

Organizatorem SRC - we współpracy z Komisją Europejską - jest Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów (PIAP). Security Research Conference odbywa się od 2006 r. Dotychczasowe edycje miały miejsce kolejno w Wiedniu, Berlinie, Paryżu, Sztokholmie oraz Ostendzie w Belgii. Wśród głównych patronów medialnych tegorocznej imprezy jest Polska Agencja Prasowa.(PAP)

gdyj/ pz/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)