Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W weekend rusza druga edycja cyklu imprez "Warmia: Rebelia Kultury"

0
Podziel się:

Koncertem połączonym z pokazem świateł w gotyckim kościele w Pieniężnie
rozpocznie się w sobotę trzytygodniowy festiwal kulturalny "Warmia: Rebelia Kultury".
Zaprezentowane na nim zostanie kilkadziesiąt wydarzeń związanych z muzyką, tańcem, filmem, designem
czy teatrem.

Koncertem połączonym z pokazem świateł w gotyckim kościele w Pieniężnie rozpocznie się w sobotę trzytygodniowy festiwal kulturalny "Warmia: Rebelia Kultury". Zaprezentowane na nim zostanie kilkadziesiąt wydarzeń związanych z muzyką, tańcem, filmem, designem czy teatrem.

Festiwal "Warmia: Rebelia Kultury" ma pokazać, że Warmia to nie tylko piękna przyroda i wypoczynek, ale też miejsce z bogatym dziedzictwem kulturowym, które zamieszkuje wielu niepokornych artystów. Ci zaś często nadają warmińskiej przyrodzie i zabytkom nowe funkcje.

Miejscami, które na krótki czas zyskają nową funckję będą na tym festiwalu m.in. gotyckie warmińskie kościoły, w których odbędą się niereligijne koncerty połączone w pokazami świateł (iluminowane będą zarówno mury zewnętrzne ceglanych świątyń, jak i ich wnętrza). Właśnie takim koncertem, w gotyckim kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Pieniężnie, zostanie zainaugurowany w sobotę cały festiwal. Podczas pierwszego koncertu zagra Angela Gaber Trio - wywodzący się z Bieszczad zespół grający muzykę elektro-akustyczną.

Podobne koncerty tj. połączenie muzyki ze światłem w kolejne soboty będą się odbywały w zabytkowych kościołach w Barczewie (zagra Adam Strug) i Dobrym Mieście (zagra Ruth Wilhelmine Maier z Norwegii)
.

Inną odsłoną projektu "Warmia: Rebelia Kultury" będzie Festiwal Filmowy Bluebox, na którym zaprezentowane zostaną najlepsze przykłady wykorzystania cyfrowej scenografii filmowej i efektów specjalnych w kinie polskim. "Bluebox" jest jedyną w Polsce (i jedną z trzech w Europie) imprez, które podejmuje kwestie związane z cyfrowym tworzeniem obrazu. Swój przyjazd do Olsztyna na spotkania związane z tym wydarzeniem zapowiedzieli specjaliści z czołowych firm postprodukcyjnych m.in. Platige Image, The Chimney Pot, ATM, Odeon, Nolabel, Orka Film, BadiBadi czy LumconFx.

W Olsztynie zaplanowano także jedyne w Polsce spotkanie miłośników gitary basowej - Bass Days. Uczestnicy tego spotkania będą mogli uczestniczyć w warsztatach związanych z grą na tym instrumencie oraz posłuchać gry mistrzów, m.in. Igora Saavedra z Chile, który uchodzi za pioniera gry na 8-strunowej gitarze basowej. Polskich mistrzów gry na tym instrumencie reprezentować będzie Wojciech Pilichowski.

Literatura podczas festiwalu "Warmia: Rebelia Kultury" znajdzie swoją reprezentację w dwudniowej imprezie "Festiwal do Czytania". Podczas niej odbędzie się szereg imprez promujących czytelnictwo, zaplanowano m.in. wymienianie się książkami przez uczestników spotkań, swoje książki (zarówno te napisane jak i dopiero tworzone) będzie czytało publiczności blisko 30 regionalnych autorów.

Oddzielne imprezy poświęcone będą tańcowi, teatrowi i sztuce designu - w sumie przez trzy tygodnie na Warmii (głównie w Olsztynie ale i w terenie) odbędzie się kilkadziesiąt imprez kulturalnych. Większość pomysłów na te spotkania zostało wyłonionych w konkursie, pozostałe np. cykl koncertów w kościołach tak spodobały się publiczności w pierwszej edycji festiwalu, że są kontynuowane.

Organizatorem festiwalu "Warmia: Rebelia Kultury" jest Urząd Marszałkowski w Olsztynie. (PAP)

jwo/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)