Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W weekend zmagania rycerzy w Łęczycy

0
Podziel się:

W weekend Zamek Królewski w Łęczycy (Łódzkie) stanie się miejscem
średniowiecznych zmagań rycerskich. Atrakcją 12. Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego będą
widowiska plenerowe b. mistrzów świata w szermierce artystycznej - Compagnie Scaramouche z
Francji.

*W weekend Zamek Królewski w Łęczycy (Łódzkie) stanie się miejscem średniowiecznych zmagań rycerskich. Atrakcją 12. Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego będą widowiska plenerowe b. mistrzów świata w szermierce artystycznej - Compagnie Scaramouche z Francji. *

Obok polskich bractw rycerskich w tegorocznej imprezie wezmą udział goście z Czech i Francji. Turniej rozpocznie Parada Rajców Miejskich przed Starym Ratuszem, po której nastąpi wymarsz orszaku na Zamek Królewski. W sobotę i niedzielę odbędzie się turniej konny, w tym starcia przeciwników na kopie i miecze oraz łuczniczy o "Srebrną brzechwę".

Nie zabraknie pokazów walk pieszych na miecze, broń drzewcową i obuchową w wykonaniu bractwa z Czech oraz prezentacji sprawności bojowej średniowiecznego łucznictwa przygotowanej przez bractwo Rycerzy Łuku. Ciekawie zapowiadają się widowiska plenerowe mistrzów świata z 2000 r. i 2004 r. w szermierce artystycznej - grupy Scaramouche z Francji.

Dla publiczności przygotowano także konkursy i zabawy plebejskie, będzie można także przymierzyć stroje średniowieczne czy skosztować potraw kuchni staropolskiej. Z roku na rok łęczycki turniej cieszy się większym zainteresowaniem turystów i bractw rycerskich. W ostatnich latach odwiedzają go również rycerze z zagranicy.

Łęczyca leży w północnej części Łódzkiego nad rzeką Bzurą. Zamek w Łęczycy został wzniesiony w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego. Umieszczony na sztucznym nasypie i otoczony fosą, wielokrotnie niszczony, został częściowo zrekonstruowany po II wojnie światowej. Z historią zamku wiąże się legenda diabła Boruty, który ponoć od wieków zamieszkuje jego lochy i strzeże skarbów. Obecnie zamek jest siedzibą Muzeum Regionalnego, które posiada znaczącą kolekcję "diabelskich" rzeźb. (PAP)

szu/ abe/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)