Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiedeń
26.11.2012 23:48

W Wiedniu otwarto Centrum Dialogu Międzyreligijnego

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun otworzył w Wiedniu Centrum Dialogu Międzyreligijnego - placówkę ufundowaną przez króla Arabii Saudyjskiej Abd Allaha.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun otworzył w Wiedniu Centrum Dialogu Międzyreligijnego - placówkę ufundowaną przez króla Arabii Saudyjskiej Abd Allaha. Projekt jest krytykowany ze względu na nierespektowanie przez Rijad wolności religijnej.

_ - Instytut powinien funkcjonować jako forum dyskusji i pokojowego rozwiązywania problemów wspólnot religijnych na świecie _ - powiedział Ban Ki Mun podczas otwarcia instytutu._ - Dialog oparty na wzajemnym zrozumieniu i szacunku ma decydujące znaczenie dla naszej przyszłości _ - zapewnił sekretarz generalny Centrum, były saudyjski wiceminister edukacji Fajsal bin Abdulrahman Muammar.

Przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Dialogu Międzyreligijnego, kardynał Jean-Louis Tauran, ocenił w rozmowie z austriacką agencją katolicką _ Kathpress _ saudyjski gest jako _ bardzo odważny _, wyrażając nadzieję, że _ przyczyni się on do polepszenia sytuacji nie-muzułmanów również w Arabii Saudyjskiej _. - _ Watykan chce zaangażować się w Austrii w dialog z muzułmanami _ - podkreślił kardynał.

W skład kierownictwa Centrum wchodzą przedstawiciele największych religii świata - chrześcijaństwa, judaizmu, islamu, hinduizmu i buddyzmu. Zastępcą sekretarza generalnego jest była minister sprawiedliwości Austrii Claudia Bandion-Ortner.

Uroczystość otwarcia odbyła się w dawnym Pałacu Cesarskim, ponieważ nie zdołano wyremontować na czas stałej siedziby Centrum w Sturany Palais przy wiedeńskim Schottenring. Wicekanclerz i minister spraw zagranicznych Austrii Michael Spindelegger podkreślił, że Centrum _ nie będzie koncentrowało się na szerzeniu islamu, lecz będzie służyło rozwiązywaniu problemów religijnych wielu religii _.

Centrum ma działać w oparciu o umowę międzynarodową zawartą między Arabią Saudyjską, Austrią i Hiszpanią. Finanse zabezpieczy strona saudyjska, tworząc fundację, która ma nie dopuścić do politycznych wpływów na podejmowane w niej decyzje. Nieoficjalnie mówi się o 15 mln euro.

Projekt Centrum spotkał się w Austrii z krytyką ze względu na nierespektowanie przez Arabię Saudyjską standardów dotyczących wolności religijnej. Nie-muzułmanie nie mają prawa do budowania tam miejsc kultu a konwersja z islamu grozi śmiercią. Nie wiadomo również czy wiedeńskie Centrum poprawi sytuację prześladowanych chrześcijan w krajach zdominowanych przez muzułmanów, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie.

Podczas otwarcia Centrum, przed Pałacem Cesarskim protestowali aktywiści organizacji _ Human Rights Watch _. Opozycyjna _ Austriacka Partia Wolności _ (FPO) zorganizowała konferencję prasową w parlamencie ostro krytykując inicjatywę austriackiego rządu.

Czytaj więcej w Money.pl
Wszystkie siły w gotowości. On też jedzie Sekretarz Generalny ONZ jedzie do Egiptu by rozmawiać o pokoju w Gazie.
Dramatyczny apel sekretarza generalnego ONZ W wystąpieniu na otwarciu sesji Zgromadzenia Ogólnego NZ Ban Ki Mun oświadczył, że świat musi powstrzymać przemoc i napływ broni do obu stron syryjskiego konfliktu.
ONZ podjęła decyzję w sprawie Syrii Do Syrii, w której rządowe siły prezydenta Baszara el-Asada walczą z rebeliantami o kontrolę nad krajem, uda się wysłannik ONZ Herve Ladsous, by ocenić sytuację.
Tagi: wiedeń, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz