Notowania

W Wielkiej Brytanii nie będzie podwyżek płac

Premier Brown ogłosił zamrożenie płac m.in. na kierowniczych stanowiskach w armii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Brytyjski premier Gordon Brown ogłosił zamrożenie płac na kierowniczych stanowiskach w administracji publicznej, armii, sądownictwie, publicznej służbie zdrowia, wśród konsultantów medycznych, lekarzy domowych i lekarzy stomatologów.

_ - Kroki te w połączeniu z nowym systemem kontroli płac na stanowiskach kierowniczych, ogłoszonym w grudniu, przełożą się na natychmiastowe oszczędności, które do kwietnia 2013 r. wyniosą ponad 3 mld funtów _ - poinformował Brown w przemówieniu w siedzibie grupy Reuter-Thompson.

Brown ogłosił również, że minister finansów Alistair Darling przedstawi końcowy budżet na rok finansowy 2010-11 (rozpoczynający się w Wielkiej Brytanii 5 kwietnia) 24 marca. Data ta w ocenie komentatorów sugeruje, iż wybory parlamentarne mogą się odbyć 6 maja.

Zdaniem Browna gospodarka brytyjska po 6 kwartałach spadku ma najgorsze za sobą, ale ożywienie jest wciąż chwiejne. Dlatego zmiana kierunku polityki gospodarczej groziłaby powrotem recesji. Jest to odpowiedź tym, którzy argumentują, iż pilne cięcia wydatków i zwyżki podatków są konieczne do naprawy stanu finansów publicznych.

Deficyt budżetu sięga 12,6 proc. PKB, *dług publiczny *w obecnym roku obrachunkowym według rządowych prognoz ma wzrosnąć o 178 mld funtów, a gospodarka wyszła z recesjiw IV kwartale 2009 r., osiągając wzrost na poziomie 0,3 proc. kwartał do kwartału. Dane z wtorku sugerują, iż osłabienie kursu funta o około 25 proc. w ostatnich dwóch latach nie przełożyło się na przyrost eksportu.

_ - Cięcia wydatków powinny nastąpić dopiero wówczas, gdy ożywienie będzie ugruntowane. W międzyczasie rynki powinny odnotować, iż rząd zdecydowany jest zmniejszyć deficyt o połowę w ciągu 4 lat _ - zaznaczył premier.

_ - Stoimy w obliczu kluczowych wyborów. Cięcia już teraz to zniesienie ochrony najważniejszych usług publicznych państwa: służby zdrowia, oświaty i policji. Nieinwestowanie w przyszłe dziedziny wzrostu gospodarczego to ryzyko ponownego zepchnięcia gospodarki w recesję _ - powiedział Brown.

Tagi: kryzys w wielkiej brytanii, wielka brytania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz