Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W Wrocławiu otwarto honorowy konsulat Słowacji

0
Podziel się:

Od poniedziałku we Wrocławiu działa honorowy
konsulat Słowacji, który swoim działaniem obejmie województwa
dolnośląskie i lubuskie.

Od poniedziałku we Wrocławiu działa honorowy konsulat Słowacji, który swoim działaniem obejmie województwa dolnośląskie i lubuskie.

Otwarcie placówki ma ułatwić rozwój współpracy między Polską a Słowacją na poziomie regionalnym - powiedziała dziennikarzom podczas uroczystego otwarcia konsulatu wiceminister spraw zagranicznych Słowacji Olga Algayerova.

Podkreśliła, że konsulat będzie działał w województwach, które do tej pory nie miały ze Słowacją podpisanych umów o współpracy regionalnej. "Dzięki placówce mamy nadzieję zwiększyć wymianę turystyczną i handlową, a także rozwinąć współpracę w dziedzinie nauki i kultury" - dodała.

"Wrocław to ważne centrum kulturalne, gospodarcze i sportowe. Jest to miasto młodych ludzi i innowacyjnej gospodarki. Dlatego tak bardzo zależało nam na otwarciu konsulatu właśnie w tym mieście" - zaznaczyła Algayerova.

Ambasador Słowacji w Polsce Frantiszek Rużiczka zachęcał do współpracy naukowej. "Szczególnie szerokim polem współpracy mogą być innowacyjne badania i nauka. Nowo otwarta placówka może pomóc w wymianie doświadczeń między centrami badawczymi na Słowacji i we Wrocławiu czy w całym regionie" - powiedział ambasador.

Konsulem honorowym został wrocławski biznesmen Maciej Kaczmarski.

Wrocławska placówka jest szóstym już konsulatem honorowym Słowacji w Polsce. Pierwszy powstał w 1999 r. w Poznaniu, a pozostałe znajdują się w Gliwicach, Sopocie, Zakopanem oraz Rzeszowie. (PAP)

umw/ ura/ mag/

wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)