Notowania

stalin
05.05.2010 14:04

W Zaporożu odsłonięto pomnik Stalina

W trakcie uroczystości przed ośrodkiem Komunistycznej Partii Ukrainy zmarła jedna osoba.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Pierwotnie planowano, że trzymetrowa rzeźba przedstawiająca Stalina zostanie odsłonięta dopiero 9 maja - w Dniu Zwycięstwa ZSRR nad Niemcami hitlerowskimi. Ostatecznie termin uroczystości w Zaporożu na wschodzie Ukrainy przesunięto.

W trakcie uroczystości przed siedzibą zaporoskiego ośrodka Komunistycznej Partii Ukrainy jedna osoba zmarła, a dwie zasłabły i zostały hospitalizowane. Według lekarzy byli to ludzie starsi, których było najwięcej na ceremonii.

Pomnik Stalina, który odlano z siluminium (stopu aluminium i krzemu), stoi na postumencie z czerwonego granitu. Rzeźba powstała ze środków, zbieranych od początku roku wśród członków partii komunistycznej.

Przeciwnicy gloryfikacji Stalina z nacjonalistycznej partii Swoboda zapowiedzieli, że wkrótce pomnik tyrana zniknie, lecz komuniści zapewniają, że na to nie pozwolą, wystawiając przy posągu całodobową ochronę.

Władze Ukrainy nie zajęły jednoznacznego stanowiska w sprawie pomnika Stalina w Zaporożu. Prezydent Wiktor Janukowycz mówił wcześniej, że mieszkańcy miasta powinni wypowiedzieć się w tej kwestii w referendum.

Przeciwko stawianiu Stalinowi pomników wypowiedział się minister sprawiedliwości Ukrainy, Ołeksandr Ławrynowycz. _ - Uważam, że nie należy stawiać pomników tyranom _ - oświadczył.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Putin odcina się od Józefa Stalina ]( http://news.money.pl/artykul/putin;odcina;sie;od;jozefa;stalina,90,0,563546.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: stalin, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz