Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W ZEA i Kuwejcie skazano 2 internautów za wyrażanie poglądów i bluźnierstwo

0
Podziel się:

Sąd w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) skazał mężczyznę na
dwa lata więzienia za wyrażenie na Twitterze własnych poglądów na temat niedawnego procesu
islamistów. Z kolei sąd w Kuwejcie skazał użytkownika Twittera na 5 lat za obrazę proroka Mahometa.

Sąd w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) skazał mężczyznę na dwa lata więzienia za wyrażenie na Twitterze własnych poglądów na temat niedawnego procesu islamistów. Z kolei sąd w Kuwejcie skazał użytkownika Twittera na 5 lat za obrazę proroka Mahometa.

Te dwie sprawy, jak i wcześniejsze uwidaczniają wyczulenie władz państw Zatoki Perskiej na wyrażanie odmiennych poglądów politycznych, krytykowanie wysokich rangą urzędników państwowych, członków rodziny królewskiej, a także na komentarze, które władze uznają za bluźniercze, zwłaszcza te zamieszczane w mediach społecznościach.

W ZEA Walid al-Shehhi, który został aresztowany w maju, został skazany w poniedziałek przez sąd w Abu Zabi za złamanie przepisów dotyczących internetu. Dostał również grzywnę w wysokości 500 tys. dirhamów (136 tys. dolarów). W ub.r. władze ZEA zaostrzyły prawo dotyczące zamieszczania w sieci własnych poglądów krytycznych wobec władz, wyznaczając kary więzienia za obrażanie lub szydzenie z rządzących i instytucji państwowych, czy zamieszczanie karykatur w internecie.

Shehhi zakwestionował na Twitterze proces 94 rzekomych spiskowców, którzy planowali zamach stanu. Wzywał też na swoim koncie do uwolnienia zatrzymanych, którzy - według niego - zostali uwięzieni za popieranie demokratycznych reform w kraju - poinformował miejscowy działacz na rzecz praw człowieka, który zastrzegł swoją anonimowość.

W lipcu sąd w ZEA skazał na kary od 10 do 15 lat więzienia ponad 60 islamistów spośród tych 94 oskarżonych o spiskowanie w celu obalenia rządu. Obecnie 30 obywateli Emiratów i Egipcjan jest sądzonych pod zarzutem utworzenia nielegalnego odgałęzienia Bractwa Muzułmańskiego, egipskiej organizacji islamistycznej. Partie i ruchy polityczne są w Emiratach zakazane. W Egipcie Bractwo Muzułmańskie było u władzy od 2012 r. do lipca br., kiedy wojsko obaliło islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego.

Organizacja Reporterzy bez Granic (RSF) skrytykowała wyrok i wezwała do uwolnienia Shehhiego. "Władze próbują na przykładzie Shehhiego wyperswadować obywatelom Emiratów zamieszczanie jakichkolwiek informacji na temat ostatniego procesu odbiegających od oficjalnej linii" politycznej - poinformowała organizacja w oświadczeniu.

Bractwo Muzułmańskie zostało założone w 1928 r. przez egipskiego nauczyciela Hasana al-Bannę jako tajna organizacja kadrowa. Postrzega się ono jako organizacja panarabska. Jednym z jego odgałęzień jest palestyński Hamas.

Z kolei w Kuwejcie sąd skazał w poniedziałek Mussaba Shamsaha na pięć lat więzienia za obrazę proroka Mahometa na Twitterze - poinformował jego adwokat. Mecenas twierdzi, że jego klient nie miał zamiaru obrazić Mahometa; według niego wyrok jest zbyt surowy i zostanie złożona apelacja.

Wcześniej w tym roku w Kuwejcie skazano mężczyznę na pięć lat więzienia za obrazę emira na Twitterze i kobietę na 11 lat więzienia za obrazę emira i nakłanianie do zmiany władz również na tym portalu społecznościowym.

Także w takich krajach Zatoki Perskiej jak Bahrajn czy Arabia Saudyjska w ostatnim czasie zatrzymano kilku działaczy pod zarzutem zniesławienia przedstawicieli władz czy rozpowszechniania fałszywych informacji na Twitterze. (PAP)

cyk/ mc/

15086878

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)