Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W związkowym miasteczku debaty, happening i wolna trybuna

0
Podziel się:

#
dochodzą szersze informacje ze związkowego miasteczka
#

# dochodzą szersze informacje ze związkowego miasteczka #

13.09. Warszawa (PAP) - Debaty, wolna trybuna dla mówców, a także odsłonięcie figury przedstawiającej premiera Donalda Tuska - mimo deszczu związkowe miasteczko przed Sejmem tętni życiem. Piątek jest trzecim z czterech Ogólnopolskich Dni Protestu, które związki zawodowe organizują w stolicy.

Wczesnym popołudniem, pomiędzy blokami debat na temat dialogu społecznego i roli związków zawodowych, a prawem obywateli do referendów, liderzy Solidarności, OPZZ i Forum Związków Zawodowych przy dźwięku fanfar odsłonili przed Sejmem naturalnej wielkości figurę Donalda Tuska.

Styropianowa imitacja pomnika przedstawia premiera z piłką pod pachą i w czapce, jaką Tusk miał podczas wizyty w Peru, po której część mediów nadała mu przydomek "Słońce Peru". Drugą rękę premier ma wyciągniętą, jakby wskazywał kierunek.

Na cokole widnieje napis: "Premierowi Naród". Według szefa Forum Związków Zawodowych Tadeusza Chwałki, figura wzorowana jest na pomniku przywódcy Korei Północnej, Kim Ir Sena.

"Ukochany panie premierze, Donaldzie drogi, słońce ty nasze, przepełnieni radością z twoich rządów łaskawych, my naród poddany składamy ci szczere i radosne podziękowania" - brzmiała laudacja, odczytana przez rzecznika "S" Marka Lewandowskiego podczas odsłonięcia figury.

"Niewysłowiona jest wdzięczność i niewypowiedziane uwielbienie nasze. Za to, co dla poddanych swoich, ciężką pracą na co dzień, harówką nieludzką czynisz" - czytał Lewandowski. "Pracy tytanie, piłki harpaganie" - zwrócili się do premiera związkowcy, "dziękując" m.in. za brak ustawy o referendum, wydłużenie wieku emerytalnego, "za możliwość pracy na umowy śmieciowe", żłobki i złą sytuację służby zdrowia.

Swoje "podziękowania" związkowcy wypisali też na żałobnych szarfach, które umieścili na złożonych pod pomnikiem wieńcach. Zapowiadają, że będą nieśli figurę podczas sobotniej manifestacji. Potem chcą, by objeżdżała kraj, szczególnie upadłe zakłady pracy.

Tusk pytany przez dziennikarzy w Sejmie, jak ocenia swój pomnik, powiedział, że nie zasługuje na pomnik i nie widział go, ale "jeśli jest on słoneczny i sympatyczny, to dziękuje i cieszy się". "Gdybym miał się w przyszłości Polakom, przynajmniej części rodaków, skojarzyć ze słońcem, a moi oponenci z deszczem, to jestem wygrany" - dodał.

W miasteczku kolorowo jest w piątek od parasoli oraz związkowych emblematów, widocznych nie tylko na transparentach i flagach, ale też na przeciwdeszczowych kurtkach.

Widać nie tylko logo Solidarności, OPZZ czy Forum Związków Zawodowych. Liczną grupę stanowią wyróżniające się na zielono związki działkowców, energetycy czy rolnicy, którzy w centralnym miejscu ustawili czarną trumnę z napisem "Rolnictwo". Widoczne są też m.in. stowarzyszenia broniące praw ojców czy obrońcy krzyża, którzy ustawili się z dużym transparentem: "Obudź się Polsko, powróć do Boga".

Związkowców rozgrzewa muzyka na żywo w wykonaniu "Kapeli znad Baryczy" oraz ciepłe napoje i posiłki wydawane w jednym z namiotów. Można się tam posilić kanapką, żurkiem z kotła oraz wypić kawę lub herbatę.

Na popołudnie w miasteczku - od. godz. 16.30 zaplanowano "wolną trybunę", czyli rodzimy Hyde Park. Scena i mikrofon mają być wtedy do dyspozycji członków organizacji społecznych, inicjatyw obywatelskich i innych organizacji wspierających protest.

Piątek jest trzecim z czterech Ogólnopolskich Dni Protestu, które mają potrwać w stolicy do soboty. Wtedy zaplanowano kulminację protestu i wielotysięczną manifestację w centrum miasta. Jak mówią organizatorzy manifestacji, "wszyscy, którzy czują się lekceważeni przez rząd, przyjeżdżają do Warszawy". O godz. 11.30 demonstranci zbiorą się w trzech miejscach: NSZZ "S" - przed Sejmem, OPZZ - przed Pałacem Kultury, a FZZ - przed Stadionem Narodowym. Ponadto, na rondzie Dmowskiego zgromadzić mają się członkowie Klubów "Gazety Polskiej". Następnie wszyscy ruszą w marszu gwiaździstym na rondo de Gaulle'a, skąd o godz. 13 ruszą Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem na Plac Zamkowy, gdzie nastąpi rozwiązanie manifestacji. (PAP)

js/ pro/ mja/ bos/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)