Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wadliwa spoina możliwą przyczyną awarii gazociągu w Wielkopolsce

0
Podziel się:

Wadliwie wykonana spoina w starym gazociągu mogła być jedną z przyczyn
pożaru, do którego doszło 14 listopada w Jankowie Przygodzkim (Wielkopolskie). Taką informację
przekazał rzecznik wykonawcy inwestycji prowadzonej w miejscu zdarzenia.

bEslFDgB

Wadliwie wykonana spoina w starym gazociągu mogła być jedną z przyczyn pożaru, do którego doszło 14 listopada w Jankowie Przygodzkim (Wielkopolskie). Taką informację przekazał rzecznik wykonawcy inwestycji prowadzonej w miejscu zdarzenia.

W Jankowie Przygodzkim po rozszczelnieniu gazociągu i pożarze dwie osoby zginęły, trzynaście zostało rannych; kilkanaście budynków uległo zniszczeniu. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim.

Awarii uległ gazociąg relacji Gustorzyn-Odolanów wybudowany w roku 1977 o ciśnieniu 5,4 MPa. Zdarzenie miało miejsce w rejonie budowy nowego gazociągu, który nie był jeszcze oddany do eksploatacji i nie przesyłał gazu. Generalnym wykonawcą nowego gazociągu jest spółka ZRUG.

bEslFDgD

Jak poinformował we wtorek w oświadczeniu rzecznik prasowy spółki Jakub Wolański, awaria i pożar gazociągu w Jankowie Przygodzkim powstały prawdopodobnie na skutek wadliwie wykonanej spoiny w starym gazociągu. "Gazociąg uległ rozerwaniu w spoinie, co nigdy nie powinno mieć miejsca. (...) Stan techniczny spoiny był tak zły, że mogła ona ulec awarii w każdej chwili" - poinformował.

Jak dodał w Jankowie Przygodzkim doszło też do zbyt bliskiego posadowienia budynków w stosunku do istniejącego gazociągu. Prawdopodobne przyczyny ustalono na podstawie wyników prac i opinii zespołu specjalistów i rzeczoznawców z kraju oraz z zagranicy.

Zastępca prokuratora okręgowego w Ostrowie Wielkopolskim Janusz Walczak nie chciał komentować informacji podanych przez firmę. Jak dodał, cały czas trwa śledztwo w tej sprawie.

"Dowody są cały czas gromadzone, trwają przesłuchania, zabezpieczona jest dokumentacja, powołaliśmy część biegłych. Po skompletowaniu materiału dowodowego powołani zostaną dalsi biegli m.in. z zakresu mechanoskopii i metalurgii. Określenie przyczyny rozszczelnienia gazociągu wydaje się możliwe dopiero po uzyskaniu kompleksowej opinii biegłych z wielu dziedzin" - powiedział.

bEslFDgJ

Operator gazociągu, spółka Gaz-System informował w ubiegłym tygodniu, że do rozszczelnienia gazociągu w Jankowie Przygodzkim mogła doprowadzić ziemia z wykopów pod nowy gazociąg, która była składowana na starej instalacji.(PAP)

rpo/ bos/ mow/

bEslFDhe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)