Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Waldemar Krzystek został honorowym obywatelem Dolnego Śląska

0
Podziel się

Reżyser Waldemar Krzystek został we wtorek honorowym obywatelem Dolnego
Śląska. Podczas czwartej edycji Święta Województwa Dolnośląskiego zorganizowanej w Teatrze im. M.
Ćwiklińskiej w Polanicy Zdroju marszałek regionu wręczył nagrody i odznaki osobom zasłużonym.

bErnnwQB

Reżyser Waldemar Krzystek został we wtorek honorowym obywatelem Dolnego Śląska. Podczas czwartej edycji Święta Województwa Dolnośląskiego zorganizowanej w Teatrze im. M. Ćwiklińskiej w Polanicy Zdroju marszałek regionu wręczył nagrody i odznaki osobom zasłużonym.

Jak poinformowała PAP Zuzanna Wilgosiewicz z kancelarii dolnośląskiego sejmiku, tytuł Civi Honorario to najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego. Ustanowiono je w 2004 r., a pierwszym uhonorowanym był kardynał Henryk Gulbinowicz. W 2007 r. tytuł odebrał Władysław Bartoszewski.

W specjalnej uchwale samorządowcy uzasadnili swą tegoroczną decyzję tym, "że autor m.in. takich filmów jak +80 milionów+, +Mała Moskwa+ czy serialu +Anna German+ często opowiada o ludziach, wydarzeniach i miejscach na Dolnym Śląsku, przyczynia się w sposób znaczny do promocji regionu w Polsce i za granicą". "Jego twórczość to również olbrzymi wkład w kształtowanie naszej tożsamości regionalnej" - podkreślili.

bErnnwQD

60-letni Krzystek wychowywał się i mieszkał w Legnicy, a studiował we Wrocławiu oraz Katowicach. Wyreżyserował też m.in. takie znane filmy, jak "Ostatni prom", W zawieszeniu", "Zwolnieni z życia" oraz wiele spektakli teatralnych. Był wyróżniany nagrodami artystycznymi.

Ponadto przyznano Dolnośląską nagrodę kulturalną Silesia dwóm instytucjom: Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze i Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu oraz czworgu twórcom i działaczom.

Nagrody przyznano: mieszkającemu w Wałbrzychu poecie i prozaikowi, animatorowi wielu lokalnych imprez kulturalnych Romanowi Gilecie; Ewie Marii Paradowskiej-Werszler, kuratorowi festiwalu sztuki włókna w Kowarach; Henrykowi Hnatiukowi - założycielowi i choreografowi zespołów ludowych "Camela" i "Boguszów 500", pomysłodawcy i organizatorowi międzynarodowego biennale ekslibrisu i małej formy graficznej. Agata Rome-Dzida została nagrodzona za stworzenie festiwalu Muzykalia Staniszowskie i galerii fundacji Forum Staniszów.

Podczas uroczystej sesji w Polanicy Zdroju marszałek regionu Rafał Jurkowlaniec wręczył też złote i srebrne odznaki zasłużonego dla Województwa Dolnośląskiego oraz doroczne wyróżnienia za szczególne zasługi dla regionu ponad 100 osobom m.in. działaczom społecznym, sportowym, dziennikarzom. (PAP)

bErnnwQJ

ros/ mrt/ jbr/

bErnnwRe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)