Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Walki w Syrii: 28 zabitych, 235 rannych w wyniku eksplozji w Aleppo

0
Podziel się

Co najmniej 28 osób zginęło, a 235 zostało rannych w wyniku dwóch eksplozji, do których doszło dziś w Aleppo.

Walki w Syrii: 28 zabitych, 235 rannych w wyniku eksplozji w Aleppo
(PAP/EPA)
bDnNjimZ

Co najmniej 28 osób zginęło, a 235 zostało rannych w wyniku dwóch eksplozji, do których doszło dziś w Aleppo (Halab), na północnym zachodzie Syrii - podało ministerstwo zdrowia. W mieście trwała strzelanina - powiedział mieszkaniec Aleppo.

Dwie eksplozje samochodów pułapek spowodowały - według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka - śmierć co najmniej 30 osób. Rządowa syryjska telewizja przypisała samobójcze zamachy _ terrorystom _, a ministerstwo zdrowia podało, że w zamachach zginęło 28 osób.

W piątek po południu szef syryjskiej dyplomacji Walid el-Mu'Allim oskarżył kraje arabskie i Zachód o zainicjowanie tych ataków. _ Zbrodnia została popełniona przez strony wspierane przez kraje arabskie i zachodnie (...), które chcą zaszkodzić bezpieczeństwu syryjskich obywateli _ - napisał syryjski MSZ w listach do Rady Praw Człowieka ONZ i Organizacji Konferencji Islamskiej.

bDnNjinb

Damaszek zażądał w tych pismach od państw, które oskarża o zorganizowanie zamachów (nie wskazując konkretnych krajów), _ wydania mu kryminalistów i terrorystów przebywających na ich terytoriach _ - podaje AFP. Celem ataku były siedziba wywiadu wojskowego i kwatera główna sił bezpieczeństwa.

_ Numer dwa _ Wolnej Armii Syryjskiej złożonej z dezerterów z sił rządowych, Malek Kurdi, który przebywa w Turcji, powiedział w rozmowie telefonicznej z agencją EFE, że reżim zorganizował podwójny zamach w Aleppo, by _ odwrócić uwagę od swych zbrodni(popełnianych) w innych miastach _.

Powstanie przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada dotychczas omijało prawie 3-milionowe Aleppo, które jest centrum handlowym kraju. Państwowa telewizja pokazywała w piątek zniszczone budynki pokryte krwią oraz leżące w ich pobliżu zniekształcone ciała.

W okolicy siedziby sił bezpieczeństwa, która była celem ataku, trwała później gwałtowna strzelanina - powiedział w rozmowie z PAP mieszkaniec Aleppo, Issa Tuma. Mówił też, że jedna z porannych eksplozji miała miejsce w pobliżu jego domu. _ Czułem siłę wybuchu _ - relacjonował. _ To pierwszy taki przypadek _ - mówił Tuma. Tłumaczył, że dotychczas mieszkańcy nie odczuwali, że powstanie dociera do Aleppo, a piątkowe demonstracje odbywały się głównie na obrzeżach i omijały centrum.

bDnNjinh

Sprecyzował, że piątkowe wybuchy miały miejsce w jednej z głównych dzielnic Aleppo Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/72/m203592.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/lawrow;o;walkach;w;syrii;krytykuje;zachod,186,0,1021626.html) *Szef MSZ Rosji mówi, kto powinien rządzić Syrią * Szef dyplomacji mówi co Zachód w sprawie Syrii robi źle. oraz w pobliżu uniwersytetu, w nowej dzielnicy, będącej jednym z niewielu miejsc, w których organizowano antyrządowe protesty.

Prócz ofiar ataków bombowych, w Syrii w piątek podczas manifestacji przeciw stanowisku Rosji, która blokuje przyjęcie rezolucji w sprawie syryjskiego kryzysu przez RB ONZ, zginęło 37 osób, w tym 29 cywili zastrzelonych przez siły bezpieczeństwa w Hims, Aleppo i na przedmieściach Damaszku - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka

W marcu 2011 roku na fali arabskiej wiosny rozpoczęły się w Syrii antyrządowe demonstracje, które przerodziły się w opór zbrojny. Według obrońców praw człowieka konflikt pochłonął 7 tys. ofiar. Ostatni styczniowy bilans ONZ mówił o 5,4 tys. zabitych. Od tego czasu ONZ nie aktualizuje liczby ofiar, ponieważ trudno jest ją zweryfikować.

Władze syryjskie twierdzą, że _ terroryści _ chcą podzielić kraj. Rząd oskarża zbuntowaną ludność i wspierających ją żołnierzy, którzy obrócili broń przeciwko reżimowi, że posiadają wielki arsenał, w tym granaty izraelskiej produkcji, artylerię przeciwlotniczą i broń automatyczną.

bDnNjini
Czytaj o krwawych wydarzeniach w Syrii w Money.pl
Tam walki są już zbrodnią przeciw ludzkości Rada Bezpieczeństwa ONZ powinna skierować sprawę zbrodni przeciw ludzkości popełnianych w Syrii do Międzynarodowego Trybunału Karnego.
"Niech ONZ nie popiera żadnej strony!" Duma Państwowa wezwała w piątek uczestników konfliktu w Syrii do wyrzeczenia się stosowania siły i do podjęcia konstruktywnego dialogu.
Mają 72 godziny na opuszczenie kraju Rząd w Trypolisie dał syryjskim dyplomatom 72 godziny na opuszczenie kraju.
bDnNjinC
Źródło:
KOMENTARZE
(0)