Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zamieszki w syrii
10.02.2012 18:45

Walki w Syrii: Konieczna interwencja ONZ

Rada Bezpieczeństwa ONZ powinna skierować sprawę zbrodni przeciw ludzkości popełnianych w Syrii do Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Antônio Cruz/Agencia Brasil)

Rada Bezpieczeństwa ONZ powinna skierować sprawę zbrodni przeciw ludzkości popełnianych w Syrii do Międzynarodowego Trybunału Karnego - oświadczyło dzisiaj Biuro Wysokiej Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Navi Pillay.

[Na zdjęciu Navi Pillay]

Przekazanie tej sprawy do Międzynarodowego Trybunału Karnego to _ konkretne środki, których podjęcie proponowaliśmy już wielokrotnie (...) i które wyślą bardzo jasny sygnał władzom syryjskim _ - powiedział rzecznik komisarz ds. praw człowieka Rupert Colville.

_ Zważywszy na obecną sytuację, tylko Rada Bezpieczeństwa może to zrobić _ - dodał Colville, wyjaśniając, że MTK może osądzić rząd w Damaszku, ponieważ ONZ-owska komisja śledcza ds. Syrii uznała, że od początku rewolty w Syrii reżim prezydenta Baszara el-Asada popełnia tam zbrodnie przeciw ludzkości.

Colville poinformował też, że Navi Pillay wystąpi w poniedziałek w Nowym Jorku przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ podczas sesji poświęconej Syrii.

W ostatnich dniach organizacja praw człowieka Human Rights Watch ostrzegła w raporcie, że w mieście Hims, które jest jednym z głównych bastionów oporu przeciw reżimowi, mogą być popełniane zbrodnie wojenne. _ Brutalna napaść na dzielnice mieszkalne (Hims) świadczy o pogardzie, jaką syryjskie władze żywią wobec życia swoich obywateli z Hims. Osoby odpowiedzialne za te przerażające ataki będą musieli ponieść karę _ - podkreślono.

W marcu 2011 roku na fali arabskiej wiosny rozpoczęły się w Syrii antyrządowe demonstracje, które przerodziły się w opór zbrojny. Według ONZ tłumienie tych wystąpień przez siły rządowe pociągnęło za sobą śmierć co najmniej 6 tys. ludzi.

W minioną sobotę Rosja i Chiny, korzystając z prawa weta, na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ zablokowały projekt rezolucji potępiającej przemoc w Syrii i wzywającej władze tego kraju do zainicjowania demokratycznych reform i ustąpienia Asada. Sprzeciw Moskwy i Pekinu wobec rezolucji spotkał się z potępieniem Zachodu.

Czytaj o wojnie domowej w Syrii w Money.pl
Chiny i Rosja znów stawiają weto. ONZ bezsilna Poprzednio oba kraje zablokowały rezolucję w tej sprawie w październiku ubiegłego roku.
Ostrzegają: Nie będziemy stać bezczynnie Ankara nie wyklucza reakcji na wydarzenia w Syrii.
2600 ofiar. Zbrodnia przeciw ludzkości? Tyle osób zginęło w Syrii od połowy marca, gdy w kraju wybuchły antyrządowe protesty.
Tagi: zamieszki w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz