Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warmińsko-Mazurskie: Izba Celna kupiła nowoczesny skaner

0
Podziel się:

Urządzenie rentgenowskie do prześwietlania podręcznego bagażu i paczek
zakupiła za 700 tys. zł Izba Celna w Olsztynie. Skaner będzie wykorzystywany głównie do wykrywania
kontrabandy w przesyłkach pocztowych i kurierskich.

Urządzenie rentgenowskie do prześwietlania podręcznego bagażu i paczek zakupiła za 700 tys. zł Izba Celna w Olsztynie. Skaner będzie wykorzystywany głównie do wykrywania kontrabandy w przesyłkach pocztowych i kurierskich.

Olsztyńscy celnicy z Wydziału Zwalczania Przestępczości mają od poniedziałku mobilne urządzenie rentgenowskie Afscan 9090T, zainstalowane na podwoziu dostawczego mercedesa. Będzie ono używane głównie przy kontroli przesyłek oraz bagażu podróżnych, zatrzymanych do kontroli drogowej.

Zdaniem rzecznika Izby Celnej Ryszarda Chudego nowy skaner gwarantuje większą skuteczność wykrywania nielegalnych towarów. Dotychczas do tego typu kontroli wykorzystywano zwykle psy, które wskazywały podejrzane pakunki i walizki.

"Od pewnego czasu mieliśmy problem z nowym sposobem przemytu. Niektórzy przemytnicy nie przewożą już towaru przez przejścia graniczne, tylko wysyłają w paczkach za granicę" - powiedział rzecznik. Jak dodał, skaner pozwoli skontrolować wszystkie podejrzane przesyłki w firmach kurierskich. Umożliwi również błyskawiczną kontrolę podręcznego bagażu pasażerów autobusów jadących za granicę.

Według celników kontrabandą wysyłaną w paczkach z terenów przygranicznych jest najczęściej tytoń i papierosy bez akcyzy. Przed kilkoma dniami podczas wyrywkowego sprawdzania przesyłek w jednej z firm kurierskich w Elblągu wykryto ponad 35 kg takich wyrobów.

Jak podkreślili celnicy, parametry skanera zapewniają pełne bezpieczeństwo, dawki promieniowania są znacznie niższe niż normy określone przepisami. Nowoczesne technologie zapewniają wysoką jakość i ułatwiają odczyt uzyskanego obrazu rentgenowskiego. Dzięki agregatowi prądotwórczemu urządzenie może pracować w miejscach, które nie posiadają zasilania z sieci energetycznej, a dodatkowe oświetlenie pozwala na pracę w nocy.

Dotychczas warmińsko-mazurscy celnicy korzystali z dwóch stacjonarnych skanerów na przejściach granicznych w Bezledach i Grzechotkach oraz mobilnego urządzenia do prześwietlania ciężarówek, zatrzymanych do kontroli drogowych.(PAP)

mbo/ bos/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)