Notowania

wiadomości
31.05.2011 17:03

Warmińsko-Mazurskie: List intencyjny ws. inwestycji w elektroenergetyce

Władze województwa warmińsko-mazurskiego podpisały we wtorek list intencyjny z PSE Operator SA w sprawie współpracy przy budowie elektroenergetycznych stacji i linii przesyłowych w tym regionie, które będą częścią mostu energetycznego Polska - Litwa.

Podziel się
Dodaj komentarz

Władze województwa warmińsko-mazurskiego podpisały we wtorek list intencyjny z PSE Operator SA w sprawie współpracy przy budowie elektroenergetycznych stacji i linii przesyłowych w tym regionie, które będą częścią mostu energetycznego Polska - Litwa.

Jak poinformowały służby prasowe wojewody warmińsko-mazurskiego w podpisanym we wtorek dokumencie strony wyraziły wolę zrealizowania inwestycji i określiły zasady współpracy administracji rządowej i samorządowej województwa z inwestorem. Szczególny nacisk położono na rzetelne informowanie o prowadzonych inwestycjach, niezbędne dla uzyskania akceptacji społecznej.

List podpisali: wojewoda Marian Podziewski, wicemarszałek województwa Jarosław Słoma, starostowie powiatów ełckiego i oleckiego, prezydent Ełku oraz wójtowie pięciu gmin, w których zaplanowano te inwestycje. Inwestora - Polskie Sieci Elektroenergetyczne Operator SA, reprezentował prezes Henryk Majchrzak.

Inwestycje mają poprawić bezpieczeństwo energetyczne Mazur. Dotychczasowy brak zamkniętej sieci przesyłowej - a więc możliwości wielostronnego zasilania - oznaczał w przypadku awarii przerwanie dostaw energii dla odbiorców z tego terenu. Dlatego w ciągu najbliższych pięciu lat zaplanowano budowę dwóch linii przesyłowych 400 kV Łomża - Ełk oraz Ełk - granica RP w kierunku na Alytus na Litwie oraz rozbudowę stacji 220/110 kV Ełk o rozdzielnię 400 kV.

Władze Warmii i Mazur liczą, że przyczyni się to do rozwoju gospodarczego wschodniej części województwa. "Wielu przedsiębiorców rezygnowało z inwestycji w naszym regionie, ponieważ nie mieli możliwości podłączenia się do energii i skorzystania z odpowiedniej mocy" - powiedział Podziewski.

Inwestycje są elementem rozbudowy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w północno-wschodniej Polsce i częścią mostu elektroenergetycznego Polska - Litwa. Zostały dofinansowane w ramach Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego UE.

Program rozbudowy Krajowej Sieci Przesyłowej Polski obejmuje 17 inwestycji, z czego pięć na Warmii i Mazurach. Łączna wartość nakładów związanych z rozbudową systemu polskiego oraz budową połączenia Polska - Litwa wynosi ok. 3 mld 320 mln zł. Inwestycja będzie realizowana w dwóch etapach i zakończy się w 2020 roku.(PAP)

mbo/ pad/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz