Notowania

nowe
03.02.2011 13:34

Warmińsko-Mazurskie: Nowe policyjne radiowozy

Drogi Warmii i Mazur będzie patrolować 12 nowych nieoznakowanych radiowozów marki skoda suberb z wideorejestratorami. Olsztyńska policja dostała też w czwartek Ambulans Monitoringu Wizyjnego - ruchome stanowisko kierowania warte 1,5 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz

Drogi Warmii i Mazur będzie patrolować 12 nowych nieoznakowanych radiowozów marki skoda suberb z wideorejestratorami. Olsztyńska policja dostała też w czwartek Ambulans Monitoringu Wizyjnego - ruchome stanowisko kierowania warte 1,5 mln zł.

Jak poinformowała w czwartek Izabela Niedźwiedzka z warmińsko-mazurskiej policji, auta trafią do komendy wojewódzkiej i miejskiej w Olsztynie i Elblągu oraz do komend powiatowych w Braniewie, Ełku, Iławie, Nidzicy, Ostródzie, Piszu i Szczytnie. Będą służyły wyłapywaniu kierowców łamiących przepisy na drogach krajowych.

Radiowozy, każdy wart 136 tys. zł, mają napęd na cztery koła, moc silnika 191 kW i osiągają maksymalną prędkość 250 km/h. Za tylną szybą zamontowano tablice świetlne do wysyłania poleceń "stop policja". Auta wyposażono w wideorejestratory rejestrujące także dźwięk.

Warmińsko-mazurska policja otrzymała też "małą komendę na kołach", czyli nowoczesny Ambulans Monitoringu Wizyjnego. Samochód marki mercedes sprinter, warty 1,5 mln zł, będzie spełniał rolę ruchomego stanowiska kierowania.

Ambulans posiada łączność telefoniczną, satelitarną, internetową, faksową i radiową, jest naszpikowany nowoczesnym sprzętem komputerowym i kamerami. Może rejestrować obraz i dźwięk przez wiele godzin, bez zasilania zewnętrznego. Policja chce go wykorzystywać do monitorowania imprez masowych i przy zabezpieczaniu poważniejszych wypadków drogowych.

Zakup sprzętu wartego 7,3 mln zł był możliwy dzięki dofinansowaniu unijnemu w wysokości 5,8 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury. Zdaniem marszałka województwa Jacka Protasa, nowa flota samochodowa poprawi komfort pracy policjantów i w znaczący sposób powinna podnieść bezpieczeństwo na drogach regionu.

Wcześniej, dzięki temu projektowi, olsztyńska policja wzbogaciła się o sześć furgonów do obsługi wypadków drogowych, sześć samochodów z wideorejestratorami, 24 terminale mobilne, 20 laserowych mierników prędkości i do pomiaru odległości miejsc wypadków drogowych oraz 20 tzw. analizatorów wydechu.(PAP)

mbo/ abr/

Tagi: nowe, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz