Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Warmińsko-Mazurskie: Pasym chce przystąpić do sieci miast Cittaslow

0
Podziel się

Rada Miejska mazurskiego Pasymia podjęła we wtorek uchwałę w sprawie
przystąpienia do Międzynarodowego Stowarzyszenia Cittaslow, zrzeszającego miasteczka o "dobrej
jakości życia". Do tej sieci przyjęto dotychczas dwanaście polskich miejscowości.

bErYNqFx

Rada Miejska mazurskiego Pasymia podjęła we wtorek uchwałę w sprawie przystąpienia do Międzynarodowego Stowarzyszenia Cittaslow, zrzeszającego miasteczka o "dobrej jakości życia". Do tej sieci przyjęto dotychczas dwanaście polskich miejscowości.

Burmistrz Pasymia Bernard Mius powiedział PAP, że liczy na efekty promocyjne przystąpienia do międzynarodowej sieci Cittaslow. Jak przypomniał, członkowie tego stowarzyszenia prezentują się wspólnie podczas targów i innych imprez turystycznych. "Rozmawiałem z wójtami i burmistrzami miast, które już są w Cittaslow. Usłyszałem od nich same pozytywy" - stwierdził.

Uchwała podjęta we wtorek przez pasymskich radnych jest pierwszym proceduralnym krokiem na drodze przystąpienia do Cittaslow. Gmina musi dokonać samooceny i poddać się weryfikacji ze strony organów krajowej sieci tych miast. Musi też wystąpić o pozytywną opinię do MSZ. Dopiero wówczas może uzyskać certyfikat międzynarodowego stowarzyszenia.

bErYNqFz

Wymogi stawiane samorządom, starającym się o logo Cittaslow, dotyczą szeroko rozumianej jakości życia: miejskiej infrastruktury, ochrony środowiska, gościnności wobec turystów czy wspierania lokalnych tradycji i naturalnej żywności. Samorządowcy z Pasymia są przekonani, że w ich mieście - położonym wśród lasów i jezior przy trasie z Olsztyna do Szczytna - można "żyć spokojnie i zdrowo".

Stowarzyszenie Cittaslow powołano pod koniec lat 90. we Włoszech w celu krzewienia tzw. kultury dobrego życia. Zrzesza obecnie 182 miasta z 28 krajów. Ideą ruchu jest rezygnacja z intensywnego stylu życia na rzecz harmonii, natury i tradycji. Logo sieci - pomarańczowy ślimak - ma symbolizować ucieczkę od wielkomiejskiego pośpiechu i być gwarancją wysokiej jakości usług turystycznych.

Do sieci Cittaslow należy obecnie 11 miast z Warmii i Mazur: Reszel, Bisztynek, Biskupiec, Lidzbark Warmiński, Nowe Miasto Lubawskie, Olsztynek, Ryn, Lubawa, Gołdap, Dobre Miasto i Barczewo oraz Murowana Goślina w Wielkopolsce. Członkiem wspierającym jest regionalny samorząd woj. warmińsko-mazurskiego. (PAP)

mbo/ abe/

bErYNqGa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)