Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Warmińsko-Mazurskie: Powiat gołdapski bez zagrożeń afrykańskim pomorem świń

0
Podziel się:

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gołdapi na Mazurach uchylił obowiązujące od
lutego rozporządzenie, które uznawało ten powiat za zagrożony wystąpieniem afrykańskiego pomoru
świń. Oznacza to zniesienie czasowych ograniczeń dotyczących hodowli trzody chlewnej.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gołdapi na Mazurach uchylił obowiązujące od lutego rozporządzenie, które uznawało ten powiat za zagrożony wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Oznacza to zniesienie czasowych ograniczeń dotyczących hodowli trzody chlewnej.

Rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Olsztynie Adam Wojtaszek poinformował w środę PAP, że uchylenie rozporządzenia wynika z sytuacji epizootycznej w powiecie gołdapskim. "Na tym terenie nie było żadnych zdarzeń, które upoważniałyby, żeby ten stan przedłużać. Dalsze utrzymywanie restrykcji niczemu nie służy" - wyjaśnił.

Rozporządzenie, uznające powiat gołdapski za zagrożony wystąpieniem choroby ASF, wydano 31 stycznia w związku ze stwierdzeniem dwóch przypadków zachorowań dzików na Litwie, w odległości 70-80 km od polskiej granicy. Przy położonej w tym powiecie gminie Dubeninki stykają się granice: polska, rosyjska i litewska. Z powodu błędu formalnego uchylono je 19 lutego i tego samego dnia wprowadzono ponownie z powołaniem się na inną podstawę prawną.

Rozporządzenie wprowadzało czasowe ograniczenia dotyczące hodowli świń. Zakazywało m.in. targów i wystaw tych zwierząt oraz wnoszenia produktów pochodzących z dzików na teren gospodarstw utrzymujących świnie. Trzoda musiała przebywać w zamkniętych budynkach, a pasze miały być zabezpieczone przed innymi zwierzętami. Hodowcom nakazano też wyłożyć maty dezynfekcyjne przed chlewniami.

Chorobę ASF po raz pierwszy opisano w 1921 r. w Kenii. Do Europy wirus przywędrował w 1957 r. W Europie Wschodniej choroba ta pojawiła się w 2007 r. Jest ona trudna do zwalczania, bo nie ma na nią szczepionki. ASF nie jest groźna dla ludzi, ale pociąga za sobą duże straty materialne. W Polsce pierwsze przypadki afrykańskiego pomoru świń stwierdzono w połowie lutego u dwóch padłych dzików, które znaleziono na Podlasiu przy granicy z Białorusią.(PAP)

mbo/ je/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.