Notowania

wiadomości
28.12.2012 14:28

Warmińsko-mazurskie: Protest przeciwko reorganizacji przedszkola w Biskupcu

Kilkunastu rodziców protestowało w piątek przed urzędem miejskim w Biskupcu przeciwko podwyżce opłat za pobyt dzieci w publicznym przedszkolu nr 5 i decyzji radnych o przekształceniu tej placówki w Zespół Szkolno-Przedszkolny.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kilkunastu rodziców protestowało w piątek przed urzędem miejskim w Biskupcu przeciwko podwyżce opłat za pobyt dzieci w publicznym przedszkolu nr 5 i decyzji radnych o przekształceniu tej placówki w Zespół Szkolno-Przedszkolny.

Pikieta odbyła się w czasie sesji Rady Miasta Biskupca, na której radni podjęli uchwałę o połączeniu Przedszkola Samorządowego "Piątka" i Szkoły Podstawowej nr 2 w Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1.

Jak powiedział PAP przedstawiciel protestujących Grzegorz Fedorski, rodzice przedszkolaków obawiają się, że decyzja samorządu może prowadzić do przeniesienia "Piątki" z obecnego budynku, a potem do jej zamknięcia. Dlatego - jak wyjaśnił - uczestnicy pikiety trzymali transparent z napisem "Komu obiecaliście budynek przedszkola?".

Zdaniem Fedorskiego rodzice sprzeciwiają się również wprowadzonej na początku grudnia podwyżki z 2 zł do 3,5 zł opłaty za każdą tzw. ponadprogramową godzinę pobytu dziecka w przedszkolu.

Jak przypomniał podobna podwyżka i planowane przez samorząd zmiany w działalności "Piątki" doprowadziły przed rokiem do trwającego kilkanaście dni strajku okupacyjnego. W wyniku tamtego protestu radni wycofali się z podwyżek, a uchwałę o likwidacji placówki uchylił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

Burmistrz Biskupca Elżbieta Samorajczyk powiedziała PAP, że powołanie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego służy jedynie ograniczeniu kosztów administracji. Dzięki tej zmianie gmina zyska rocznie ponad 500 tys. zł, które przeznaczy na budowę kanalizacji w Rzecku.

"Mogę jedynie kolejny raz zapewnić, że nie ma żadnych planów prywatyzacji tego przedszkola, a tym bardziej sprzedaży jego siedziby. Będzie ono funkcjonowało w tym samym miejscu" - stwierdziła.

Zdaniem pani burmistrz podwyżka jest "urealnieniem opłat do wysokości społecznie sprawiedliwej". Jak wyjaśniła samorząd musi zadbać o kondycję budżetu. Z wyliczeń magistratu wynika, że dotychczas rodzice płacili średnio 75 zł miesięcznie. (PAP)

mbo/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz