Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Warmińsko-Mazurskie: Wyciek kwasu azotowego; dwie osoby poszkodowane

0
Podziel się:

#
dochodzą m.in. informacje o ilości substancji, która wyciekła
#

# dochodzą m.in. informacje o ilości substancji, która wyciekła #

06.11. Olsztyn (PAP) - Ponad 1,5 tys. litrów kwasu azotowego wyciekło z uszkodzonego ładunku ciężarówki po wtorkowym wypadku drogowym pod Ornetą (Warmińsko-Mazurskie). Życiu dwóch kierowców podtrutych oparami nie zagraża niebezpieczeństwo - poinformowała straż pożarna.

Na miejscu wypadku pogotowie udzieliło doraźnej pomocy kierowcom, którzy podtruli się oparami kwasu azotowego - poinformował PAP st. kpt. Marek Pasławski z lidzbarskiej straży pożarnej. Jak dodał, nie ma bezpośredniego zagrożenia dla osób postronnych. Najbliższe zabudowania znajdują się ok. 1 km od strefy skażenia.

Do wypadku doszło we wtorek rano w pobliżu wsi Karbowo na wąskiej drodze wojewódzkiej nr 507 z Lubomina do Ornety. Kierowca ciężarówki z chemikaliami zjechał na pobocze, żeby przepuścić samochód jadący z przeciwka. Naczepa ciężarówki zahaczyła wówczas o przydrożne drzewo, które uszkodziło przewożony ładunek. Jeden ze zbiorników spadł na jezdnię.

Ciężarówka przewoziła cztery plastikowe zbiorniki z kwasem o pojemności 1 tys. litrów każdy, a także 132 mniejsze pojemniki z podchlorynem sodu i sodą kaustyczną. Ładunek zabezpieczyła specjalistyczna grupa ratownictwa chemicznego z Olsztyna. Skalę skażenia oceniają pracownicy Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Skutki skażenia usuwa siedem zastępów straży pożarnej. Akcja potrwa prawdopodobnie do późnego popołudnia. Policja całkowicie zamknęła drogę wojewódzką nr 507 w okolicach Ornety, zorganizowano objazdy przez Miłakowo i Lidzbark Warmiński.

Ciekły kwas azotowy jest substancją silnie żrącą, wywołującą martwicę tkanek w przypadku kontaktu ze skórą i śluzówką. Jego duszące opary mogą powodować zatrucia, prowadzące do toksycznego obrzęku płuc.(PAP)

mbo/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)