Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Warmińsko-Mazurskie: Zarząd województwa przyjął program zapobiegania gruźlicy

0
Podziel się:

14.3.Olsztyn (PAP) - Utworzenie ośrodka monitorowania gruźlicy,
badania diagnostyczne i konferencje lekarzy pulmonologów zakłada
program zapobiegania gruźlicy przyjęty przez zarząd województwa
warmińsko-mazurskiego. Zarząd województwa przeznaczy na ten cel w
tym roku 500 tys. zł - poinformował PAP we wtorek marszałek
województwa Andrzej Ryński.

bEKnJhph

*14.3.Olsztyn (PAP) - Utworzenie ośrodka monitorowania gruźlicy, badania diagnostyczne i konferencje lekarzy pulmonologów zakłada program zapobiegania gruźlicy przyjęty przez zarząd województwa warmińsko-mazurskiego. Zarząd województwa przeznaczy na ten cel w tym roku 500 tys. zł - poinformował PAP we wtorek marszałek województwa Andrzej Ryński. *

Ośrodek monitorowania gruźlicy ma działać w strukturach olsztyńskiego Samodzielnego Publicznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc. Pieniądze przeznaczone zostaną na wyposażenie ośrodka w niezbędny sprzęt, organizowanie konferencji dla lekarzy pulmonologów, diagnostykę środowiska we współpracy z pracownikami pomocy społecznej oraz akcje informacyjne.

Według Ryńskiego, gruźlica stanowi na Warmii i Mazurach nadal poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi, jest klasyczną chorobą społeczną, związaną z warunkami życia.

bEKnJhpj

Epidemiolodzy przypominają, że rozwojowi gruźlicy sprzyja niedożywienie, złe warunki mieszkaniowe i stres. Stres psychiczny wywołany ubóstwem, aktualnym lub potencjalnym bezrobociem, jest przyczyną nałogów - alkoholizmu nikotynizmu, narkomanii. Wszystkie te nałogi, złe warunki mieszkaniowe, niedożywienie osłabiają układ odpornościowy człowieka, a tym samym zwiększają ryzyko zachorowania na gruźlicę.

Według opracowania Samodzielnego Publicznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc, wskaźnik zachorowalności w latach 2003-2004 na Warmii i Mazurach był wyższy od wskaźnika krajowego. W okresie 2003-2005 największą zachorowalność zaobserwowano w Elblągu i okolicach, a także w Pasłęku i Nidzicy. W 2005 roku znaczny wzrost wskaźnika zachorowalności odnotowano w Olecku i Gołdapi. (PAP)

ali/ bno/

bEKnJhpK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)