Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: 10 prac w finale konkursu na modernizację Rotundy

0
Podziel się:

10 prac zakwalifikowano do finału konkursu na projekt modernizacji
warszawskiej Rotundy; w sumie wpłynęło ich 214. Zwycięski projekt poznamy 28 listopada. Budynek ma
zachować obecne wymiary, filigranową konstrukcję i dach z "generalskim wężykiem".

10 prac zakwalifikowano do finału konkursu na projekt modernizacji warszawskiej Rotundy; w sumie wpłynęło ich 214. Zwycięski projekt poznamy 28 listopada. Budynek ma zachować obecne wymiary, filigranową konstrukcję i dach z "generalskim wężykiem".

Rotunda to budynek banku PKO BP na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej; rewitalizacja jest konieczna ze względu na zły stan techniczny gmachu. Konkurs na projekt modernizacji Rotundy, ogłoszony w czerwcu br., wzbudził zainteresowanie architektów na całym świecie - rejestracji dokonało ponad tysiąc zespołów z 79 krajów; nadesłano 214 projektów z całego świata.

Prac zakwalifikowanych do drugiego etapu nie zaprezentowano, podano jedynie ich numery.

Jak ocenia przewodniczący jury Konrad Kucza-Kuczyński, pierwszy etap konkursu dowiódł celowości poszukiwania najlepszego rozwiązania jednego z najważniejszych miejsc stolicy właśnie tą drogą. "Zdecydowana większość autorów wykazała korzystne możliwości integracji podstawowych funkcji bankowych z potrzebnymi w tym miejscu i postulowanymi w konsultacjach przestrzeniami łatwo dostępnych funkcji społecznych" - powiedział.

Jak poinformował bank PKO BP, pomysły na rewitalizację budynku pochodzą m.in. z Arabii Saudyjskiej, Argentyny, Australii, Beninu, Boliwii, Brazylii, Chin, Filipin, Ghany, Gwatemali, Indii, Indonezji, Iranu, Japonii, Korei, Kuwejtu, Libanu, Malezji, Meksyku, Peru, RPA, Singapuru, Tajlandii, Tajwanu i Wenezueli.

W wytycznych dla finalistów podkreślono, że należy uwzględnić "czytelną relację terenu Rotundy z Pasażem Wiecha", m.in. przez zapewnienie ciągłości ruchu pieszego z Pasażu w stronę przejść podziemnych pod rondem Dmowskiego.

Jak mówił Kucza-Kuczyński podczas ogłaszania konkursu, poza dyskusją jest zachowanie proporcji i wymiarów budynku, charakterystycznego "wężyka" na dachu i filigranowej konstrukcji szkieletowej. Ponadto Rotunda ma być transparentna - widoczne ma być jej wnętrze, strop antresoli i wiszące podniebienie dachu. Zachowana w niezmienionej formie i miejscu ma być także tablica upamiętniająca katastrofę w 1979 r., w której w wyniku wybuchu gazu zginęło 49 osób. PKO BP zdecydował też o przeznaczeniu części powierzchni budynku na funkcje społeczne.

W konsultacjach społecznych, które poprzedziły ogłoszenie konkursu, warszawiacy wskazywali, że oczekują, by Rotunda była wizytówką Warszawy. Najczęściej proponowane przez ankietowanych funkcje społeczne, które powinny zostać uwzględnione w projekcie, to "miejsce odpoczynku w zieleni", "multimedialny punkt kulturalny", "darmowa galeria sztuki" i "multimedialna informacja turystyczna".

Z konsultacji wynika też, że dla mieszkańców stolicy Rotunda to ikona Warszawy, porównywalna z Pałacem Kultury i Nauki czy herbem miasta - syrenką. Rotunda jest wyznacznikiem centrum Warszawy, miejscem spotkań, budzi sentyment.

Rozstrzygnięcie wyników konkursu zaplanowano na 28 listopada 2013 r.; przebudowa Rotundy powinna ruszyć pod koniec 2014 r. Modernizację budynku sfinansuje jego właściciel.

Od uczestników konkursu oczekuje się też propozycji stworzenia wokół budynku atrakcyjnej przestrzeni - miejsca spotkań, "teatru miejskiego życia". Zmiana otoczenia Rotundy nie będzie jednak finansowana przez bank. Jak wyjaśniał wcześniej Kucza-Kuczyński, rewitalizacja budynku ma do tej zmiany zdopingować.

Główna nagroda w konkursie to 50 tys. zł brutto i realizacja projektu.

Na początku 2010 r. PKO BP ogłosił, że chce wyburzyć Rotundę i zastąpić ją nowym przeszklonym pawilonem. Po protestach varsavianistów, architektów, historyków sztuki i mieszkańców Warszawy, wycofał się z tych planów.

Rotunda stanowi element tzw. Ściany Wschodniej - głównej inwestycji w Warszawie w latach 60. XX w. Po wybuchu gazu w 1979 r. obiekt odbudowano, jednak stracił charakterystyczną cechę - przezroczystą elewację. W 2003 r. Ściana Wschodnia została wpisana na listę dóbr kultury. (PAP)

mca/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)