Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: 13 kwietnia główne obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej

0
Podziel się:

Msza św., zmiana warty honorowej przed Grobem Nieznanego Żołnierza,
złożenie kwiatów w Dolince Katyńskiej na Powązkach i koncert "Pamiętam. Katyń 1940" - to główne
elementy warszawskich obchodów 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, które odbędą się we wtorek 13
kwietnia.

Msza św., zmiana warty honorowej przed Grobem Nieznanego Żołnierza, złożenie kwiatów w Dolince Katyńskiej na Powązkach i koncert "Pamiętam. Katyń 1940" - to główne elementy warszawskich obchodów 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, które odbędą się we wtorek 13 kwietnia.

"Wśród inicjatyw związanych z obchodami 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej najbardziej cieszy mnie projekt adresowany do młodych ludzi, czyli koncert +Pamiętam. Katyń 1940+, który odbędzie się wieczorem w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej" - powiedziała PAP prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Koncert "Pamiętam. Katyń 1940" to widowisko multimedialne przygotowane przez Studio Platige Image Tomasza Bagińskiego (jego film pt. "Katedra" był nominowany do Oskara). Widowisku będzie towarzyszyć muzyka w wykonaniu laureata Paszportu Polityki z 2009 r. Łukasza L.U.C. Rostkowskiego.

Jak poinformował PAP dyrektor Narodowego Centrum Kultury Krzysztof Dudek, na przedstawienie będą się składać "impresje związane z tematyką katyńską opartą na filmowych i dźwiękowych materiałach archiwalnych, m.in. z Polskiego Radia i Radia Wolna Europa, oraz specjalnie przygotowane animacje komputerowe". "To bardzo alegoryczny i nowoczesny przekaz" - dodał.

Koncert "Pamiętam. Katyń 1940" będzie zaprezentowany także poza Warszawą: 22 kwietnia w Łodzi oraz 28 kwietnia w Katowicach. "Ten koncert zobaczą także widzowie TVP. Pierwsza emisja odbędzie się 13 kwietnia, niestety w późnych godzinach wieczornych, a druga w niedzielę 18 kwietnia, tym razem w godzinach południowych" - zapowiedział Dudek.

Narodowe Centrum Kultury wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej przygotowało także scenariusze lekcji dotyczące Zbrodni Katyńskiej oraz wybór fotografii i filmów archiwalnych, które trafią do nauczycieli gimnazjum i liceum w całej Polsce. Jak co roku odbędzie się także Katyński Marsz Cieni, czyli inscenizowany przemarsz ulicami Warszawy grup rekonstrukcyjnych w mundurach oficerów Wojska Polskiego.

Jeśli chodzi o część oficjalną warszawskich obchodów, to rozpoczną się one o godz. 10 uroczystą mszą św., którą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odprawi biskup polowy WP gen. dyw. Tadeusz Płoski. Następnie o godz. 12 odbędzie się uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza, złożenie wieńców i ok. godz. 12.45 uroczystość posadzenia Drzewa Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w pobliskim Ogrodzie Saskim. Na godz. 14.30 planowane jest uroczyste złożenie kwiatów w Dolince Katyńskiej i modlitwa ekumeniczna na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

W warszawskie obchody włączy się także Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która w poniedziałek 12 kwietnia o godz. 15 otworzy wystawę plenerową "Katyń - Zbrodnia, Polityka, Moralność" przed kościołem św. Anny w Warszawie. Wystawa, która w wersji anglojęzycznej trafi także do Biblioteki Kongresu USA, zaprezentuje m.in. nigdy wcześniej niepublikowane fotografie funkcjonariuszy NKWD, którzy zabijali polskich jeńców.

W rozmowie z PAP sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik zapowiedział także, że "dużą niespodzianką będzie opublikowanie przez Radę ponad 100 nowych nazwisk polskich oficerów zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 r., którzy nie znajdują się na żadnej dotychczasowej liście katyńskiej". Wyjaśnił, że są to nazwiska oficerów, których szczątki w Katyniu odnalazła "komisja techniczna Czerwonego Krzyża" jeszcze przed oficjalnym ujawnieniem Zbrodni Katyńskiej przez niemieckie władze III Rzeszy 13 kwietnia 1943 r.

Wśród organizatorów warszawskich obchodów 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej są m.in. Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury i Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.(PAP)

nno/ abe/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)