Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: Ambasada Belgii otwiera swoje wnętrza dla zwiedzających

0
Podziel się:

Sala żółta, gdzie przyjmowani są oficjalni goście i malinowa, pełniąca
funkcję jadalni zostaną m.in. zaprezentowane warszawiakom, którzy 22 września przyjdą do gmachu
Ambasady Belgii w Pałacu Mniszchów. Dla zwiedzających przygotowano też okolicznościową wystawę.

Sala żółta, gdzie przyjmowani są oficjalni goście i malinowa, pełniąca funkcję jadalni zostaną m.in. zaprezentowane warszawiakom, którzy 22 września przyjdą do gmachu Ambasady Belgii w Pałacu Mniszchów. Dla zwiedzających przygotowano też okolicznościową wystawę.

We wrześniu mija 50. rocznica rezydowania ambasady Królestwa Belgii w Pałacu Mniszchów. "Z tej okazji ambasada postanowiła otworzyć podwoje dla zwiedzających. Oprowadzę po nich wraz z prof. Markiem Kwiatkowskim. Nie wszyscy wiedzą, że pałac był po wojnie zrujnowany i Królestwo Belgii podjęło się jego odbudowy z przeznaczeniem na siedzibę ambasady. Fasada zachowała oryginalny wygląd, jednak wnętrze jest już współczesne, dostosowane do potrzeb placówki dyplomatycznej. Jest jednak nadal piękne, a my opowiemy zwiedzającym jak wyglądało wcześniej i pokażemy okolicznościową ekspozycję" - mówiła PAP kuratorka wystawy Katarzyna Szrodt.

Osoby zainteresowane zwiedzeniem placówki powinny przyjść do pałacu przy ul. Senatorskiej 34 w godz. 10-13. Ambasada planuje otworzyć dla zainteresowanych położony na tyłach ogród, gdzie będą mogli oczekiwać na zwiedzanie. Wśród pomieszczeń, które będą mogli zobaczyć znajdzie się głównie tzw. rezydencyjna część ambasady. "Pan ambasador będzie obecny i udostępni salę żółtą tzw. salę recepcyjną oraz malinową, pełniącą funkcję jadalni. Otwieranie dla zwiedzających gmachów rządowych o walorach historycznych jest już taką tradycją belgijską. Obok pięknych kręconych schodów będzie wyeksponowana wystawa" - opowiadała Szrodt.

Ekspozycja ma prezentować 50 lat funkcjonowania ambasady. "Były to głównie wydarzenia dyplomatyczne od wznowienia kontaktów po dzień dzisiejszy, polityczne, oficjalne wizyty królewskie czy rządowe oraz codzienne, jak np. współpraca z jedną ze szkół z Podkarpacia opiekującą się pomnikiem żołnierzy belgijskich. Drugi temat wystawy to historia Pałacu Mniszchów, którego ambasada posiada tzw. czasowe prawo własności pałacu. Trzecim są relacje kulturalno-naukowe między Belgią a Polską. Mało kto np. wie, że klasztor w Tyńcu założyli mnisi belgijscy, a Katolicki Uniwersytet Lubelski powstał na wzór uczelni w belgijskim Leuven" - dodała kuratorka.

Wystawa będzie wyeksponowana na 17 planszach, na których znajdą się dokumenty i zdjęcia uzupełnione komentarzem. Wśród dokumentów będzie można zobaczyć m.in. akt czasowej darowizny pałacu dla Królestwa Belgii z 1958 r. z archiwum MSZ. Jedno ze zdjęć z Narodowego Archiwum Cyfrowego pokaże m.in. pierwszą wizytę szefa MSZ Belgii po wojnie. Na fotografiach z archiwów ambasady będzie można zobaczyć np. spotkanie dyrektora Zamku Królewskiego Aleksandra Gieysztora z królową Belgii Fabiolę czy Aleksandra i Jolanty Kwaśniewskich przyjmujących w Pałacu Prezydenckim belgijską parę królewską. Wystawa będzie dostępna w językach polskim i angielskim.

Dzieje Pałacu Mniszchów, otoczonej ogrodem, klasycystycznej budowli sięgają lat 20. XVII w., gdy na posesji stanął drewniany dwór Zygmunta Kazanowskiego, podkomorzego koronnego. W połowie wieku kupił go Feliks Lipski, wojewoda kaliski, który zaczął wznosić murowany pałac, choć nie ukończył budowy. Wtedy też zaprojektowano ogród z dwiema fontannami i rzeźbami.

W 1714 r. dwór nabył Józef Wandalin Mniszech, marszałek wielki koronny. Kontynuował on budowę pałacu i zaangażował w tym celu Burkharda Christopha von Muennicha, wojskowego w służbie Augusta II, który był również zdolnym architektem.

Ogród otaczający pałac uchodził za jeden z najpiękniejszych w Warszawie. W 1779 r. budowlę uwiecznił na obrazie Bernardo Bellotto. Kolejne pokolenia Mniszchów rozbudowywały pałac. Jedną z późniejszych właścicielek była m.in. Maria z Czartoryskich Wirtemberska, autorka powieści "Malwina czyli domyślność serca".

Kolejni właściciele pałacu m.in. Potoccy i Waliccy, po pożarze w 1800 r. przebudowali go w stylu klasycystycznym. W 1809 r. zainstalował się tam teatr marionetek mechanicznych, potem był siedzibą loży masońskiej Wielki Wschód Polski. W 1929 r. pałac stał się siedzibą Towarzystwa Resursy Kupieckiej, które organizowało tam koncerty, bale i loterie.

W czasie okupacji w pałacu urządzono Szpital Maltański. 20 września 1944 r. Niemcy podpalili pałac. Ocalała tylko fasada frontowa. W 1959 r. rząd Belgii postanowił odbudować pałac na siedzibę swojej ambasady. (PAP)

akn/ aszw/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)