Notowania

warszawa
03.11.2009 14:54

Warszawa: Brak ofert w drugim przetargu na rozbiórkę hali KDT

Nie złożono żadnych ofert w drugim już przetargu na sprzedaż i rozbiórkę byłej hali Kupieckich Domów Towarowych w Warszawie, dlatego został on unieważniony - poinformował we wtorek PAP Marcin Ochmański z biura prasowego stołecznego urzędu miasta.

Podziel się
Dodaj komentarz

Nie złożono żadnych ofert w drugim już przetargu na sprzedaż i rozbiórkę byłej hali Kupieckich Domów Towarowych w Warszawie, dlatego został on unieważniony - poinformował we wtorek PAP Marcin Ochmański z biura prasowego stołecznego urzędu miasta.

Pierwszy przetarg ogłoszono w połowie września, ustalając cenę wywoławczą na 10 mln zł. Do przetargu nikt się jednak nie zgłosił. W drugim przetargu ogłoszonym miesiąc później cena minimalna wynosiła 7 mln zł. Zwycięzca miał rozebrać halę w ciągu 150 dni.

Teraz stołeczny Ratusz planuje sprzedaż byłej hali KDT poprzez negocjacje. "W środę w tej sprawie pojawi się informacja w mediach" - powiedział PAP Ochmański.

Halę KDT, zajmowaną od początku roku nielegalnie przez kupców, pod koniec lipca zajął w imieniu miasta komornik. Doszło wówczas do starć towarzyszącej mu ochrony, straży miejskiej i policji z kupcami oraz przybyłymi w okolice hali chuliganami.

Z umowy dzierżawy, podpisanej w 2000 r. między spółką KDT i ówczesną gminą Centrum wynika, że miasto ma zwrócić kupcom połowę kosztów poniesionych w związku z budową hali, nie więcej jednak niż ok. 7 mln zł. Spółka miała przeznaczyć te środki na budowę nowego domu towarowego. Miasto będzie chciało tę kwotę uszczuplić m.in. o koszty związane z egzekucją komorniczą. Spółka KDT stara się z kolei o uzyskanie od miasta kwoty ponad 10,5 mln zł. Pozew w tej sprawie skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie w grudniu ub.r.

Spółka KDT powstała w 1999 r. na mocy porozumienia pomiędzy kupcami ze śródmiejskich targowisk a ówczesną gminą Centrum. Kupcy wybudowali na pl. Defilad tymczasową halę, a miasto miało wskazać docelową lokalizację nowej siedziby KDT. W przyjętym wówczas planie zagospodarowania przestrzennego Placu Defilad przewidziano budynek domu towarowego dla KDT przy ul. Marszałkowskiej. Ostatecznie nie doszło do porozumienia w tej sprawie.

Wygasającej z końcem 2008 r. umowy dzierżawy miasto nie przedłużyło. W miejscu, w którym stoi blaszana hala, w przyszłym roku mają rozpocząć się prace związane z budową drugiej linii metra, a rok później - z budową Muzeum Sztuki Nowoczesnej.(PAP)

gdy/ abr/ gma/

Tagi: warszawa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz